Пет български семейства от Чикаго, които искали да подарят мечтаната пролетна ваканция на децата си във Флорида, останали измамени с 4 хиляди долара. "През януари започнахме да търсим къща, за да заведем децата на почивка през март, през сайта HomeAway.com, който сме ползвали и преди", разказва Марио Вълков. Те намират мечтаната къща във Форт Лодърдейл и Марио праща мейл чрез платформата до собственика на къщата. След като получава потвърждение, че датите са свободни, собственикът праща инструкции парите да бъдат пратени по банков път на сметка в Берлин - $4,005 наем. "Това не е необичайно. И преди сме го правили. Много от собствениците, които дават къщите си под наем, не живеят в САЩ, обяснява Марио. - Никога преди не е имало проблем."
Това, което той не знае обаче, е, че не общува с истинския собственик на къщата, а с измамник. Няколко дни преди ваканцията Марио пише мейл, за да пита дали е възможно да се нанесат по-рано. Но мейлът му се връща обратно със съобщението, че не може да бъде доставен. "Тогава започнах да се съмнявам." Марио намира телефона на собственичката на къщата. Тя му казва, че къщата е истинска, но и двамата са жертва на измама. Оказва се, че нейният профил в HomeAway е хакнат чрез т.нар. фишинг метод. Така престъпниците са се сдобили с достъп до паролата на профила й и отговаряли на Марио и други потенциални клиенти от нейно име, но без тя да знае. "Аз внимавам много на какви сайтове се доверявам. Гледам дали имат нужните сертификати за сигурност и знам какво да търся", казва Марио, който е полицай в чикагското предградие Нортлейк. Но въпреки това няма как да знае, че ще бъде измамен от хората, хакнали профила на хазяйката. Тя му казва, че понеже също е жертва, не може да му върне никакви пари. Марио се свързва по телефона с HomeAway, които първоначално му казват същото. В продължение на дни хазяйката и HomeAway се прехвърлят топката.
По-късно обаче от сайта му предлагат $1,000 обезщетение, но при условие, че подпише документ, с който се отказва да ги съди или да съобщава на медиите за този случай. Марио и приятелите му обаче са превели 4,000 долара и отказват да подпишат. Вместо това той се обажда на разследващите репортери на NBC 5 в Чикаго. Разказва историята и на BG VOICE.
Оказва се, че случаят на българите не е единичен. Стотици хора от Източното до Западното крайбрежие са жертви на подобен вид измама в сайта на HomeAway.
Те са събрали своите истории в група във Facebook. "Не искат да поемат отговорност за това - техните мерки за сигурност не са достатъчно добри и има много хора като нас, които са измамени", възмутен е Марио.
От HomeAway казват, че след серия от подобни измами са направили промени в сайта си - добавили са предупреждения и нова функция за плащане през тяхната платформа, които са гарантирани. Но много от измамените искат парите си обратно и обещават съдебен иск, ако това не стане. А бизнесът на сайтове като HomeAway не е регулиран.
Българските семейства от Чикаго трябвало бързо да намерят алтернативен вариант за пролетната ваканция, за да не останат децата им разочаровани.