Всяка година имиграционните власти в САЩ отпускат 85 хиляди визи за висококвалифицирани работници. 20 хиляди от отпуснатите петиции са запазени за кандидати, завършили магистърска степен в страната. Желаещите да получат H1B виза обаче са много повече - само за тази година са кандидатствали 233 хиляди души. Това прави фунията изключително тясна. Според имиграционния адвокат Кристина Крилчев законодателството в момента не отговаря на  нуждите на бизнеса. "Всичко опира до прост икономически принцип. В момента търсенето е много по-голямо от предлагането."

Тази година петициите за визи H1B се изчерпаха само за 7 дни. А тенденцията е селекцията да се утежни допълнително. "Прогнозите са още по-неприятни в бъдеще поради две основни причини - първата причина е, че тези, които не са влезли в квотата тази година, много голяма част от тях ще кандидатстват през следващата година, което увеличава още повече бройката. А другото, което работодателите правят, за да гарантират, че поне няколко от местата им ще бъдат запълнени от чуждестранни специалисти - просто подават повече H1B-та, отколкото е нуждата им", казва адвокат Крилчев. Всичко това се отразява негативно на малките и средните компании в страната, за които висококвалифицираните работници са от особено значение. Дейн Дротс, който е собственик на софтуерната компания GENEXUS, казва, че предизвикателствата да уреди визи за своите служители спират развитието му. "Mисля, че това вреди не само на малки компании като нашата, но и на цялата икономика. Възможността да доведеш работници от чужбина е плюс, който ни позволява да се разрастваме." Идването на висококвалифицирани кадри допринася по много начини за успеха на американските компании, особено в IT сферата. "Забелязахме, че опитът на работници, дошли с H1B виза, е много по-голям в сравнение с хората, които наемаме, след като завършат колеж или университет тук", добавя Дротс.

Българските компании в Съединените щати също са засегнати, защото са малки или средни, а точно на такъв вид фирми шансът да наемат специалисти от чужбина е много малък. Според имиграционни адвокати и активисти недостигът на петиции ще принуди бизнеса да търси алтернативни методи. "Ако федералното правителство не разрешава проблема по-глобално, на федерално ниво, тогава щатското правителство започва да се опитва да създава програми, които да заобиколят този проблем или по-скоро да се справят с него", казва адвокат Кристина Крилчев. В Масачузетс, където се намират едни от най-престижните университети в страната, вече има програми, създадени специално за да задържат добрите кадри.