http://bgvoice.com/public/files/gallery/2332.jpeg

От Уилмингтън, Северна Каролина

Най-малко петима души, сред които майка и нейното бебе, умряха в Северна Каролина, докато урагана Флорънс се местеше от Северна към Южна Каролина. Въпреки, че метеоролозите понижиха степента му до тропическа буря стихията донесе силни валежи, ветрове и разрушения. 

Двама души загинаха в Уилмингтън, след като едно дърво е падна върху къщата им. Това са били майка и невръстното и дете. Бащата е транспортиран до близката болница с наранявания. 

Ураганът Флорънс удари атлантическия бряг на САЩ тази сутрин със силни ветрове и поройни дъждове. Стихията връхлетя Райтсвил бийч, на няколко километра източно от Уилмингтън, недалеч от границата със съседния щат Южна Каролина.

В ход са спасителни операции, за да бъдат изведени хора, блокирани от придошлите води.

Спасителите са осигурили подслон на между 150 и 200 души в град Ню Бърн, построен по бреговете на река, каза Дейвид Даниълс от полицията в града. Ще бъде оказана помощ и на десетки други местни жители, които не са изпълнили указанията на властите да се евакуират.

 "Блокирани сме на тавана", разказа  Пеги Пери ot Ню Бърн която избягала с още трима членове на семейството си на най-високото място на къщата.  "За няколко секунди водата вече ни стигаше до кръста, скоро ще ни стигне до рамената".

В Джаксънвил повече от 60 гости на хотел също бяха подслонени тази нощ след рухването на част от покрива, според местните власти.
    Въпреки че спадна до първа категория по скалата на Сафир-Симпсън, Флорънс настъпва заедно със силни ветрове и проливни дъждове. Очаква се ураганът да се насочи към вътрешността утре.

Флорънс се оказа бавна, но много упорита буря, която се придвижваше към Източното крайбрежие със скорост от 15-20 км/ч, а в часовете преди да удари - с 8 км/ч. И макар да беше понижаван многократно - от четвърта до първа степен, това се отнасяше само за ветровете му. Те бяха със скорост от около 130 км/ч, когато окото на бурята се стовари близо до Уилмингтън, Северна Каролина. Поривът на вятъра обаче надхвърляше 160 км/ч. Но водата, която Флорънс донесе със себе си, отговаряше на ураган от четвърта степен. И точно това е огромната заплаха за живеещите в този район на страната, сред които и хиляди българи. Тази опасност ще продължи до края на уикенда, защото веднъж на суша, ураганът почти спря да се движи и изсипваше безмилостно порой - на някои места синоптиците очакват до края на уикенда да падне толкова дъжд, колкото е нормалното количество за 8 месеца.

Още в четвъртък следобед на места по крайбрежието на Северна Каролина започнаха първите наводнения. Вълните преобърнаха няколко лодки и събориха много от огражденията и бариерите по плажната ивица. В някои от градовете по Източното крайбрежие вече се усещат и силните ветрове на урагана - те се простират на 38 хиляди квадратни километра (повече от територията на Масачузетс, Кънектикът и Роуд Айлънд, взети заедно).

Близо 90 хиляди души останаха без ток още в четвъртък вечерта. А електричеството едва ли ще бъде възстановено с дни, на някои места - със седмици.

Около 10 милиона души живеят в регионите, през които ще премине ураганът или които могат да бъдат сериозно засегнати от него. На повече от един милион жители бе наредено да се евакуират от бреговете на щатите Вирджиния, Северна и Южна Каролина. По пътя на стихията живеят десетки хиляди българи. В Уилмингтън, където се очаква да се стовари и окото на Флорънс, има малка българска общност от около 40-50 души. BG VOICE се свърза с много от тях. Повечето, изглежда, бяха чули предупрежденията на властите и се евакуираха във вътрешността на щата, а някои дори на далечни места като Юта, Ню Джърси и Калифорния. Но Любица Савова е решила да не напуска дома си, въпреки че евакуацията е препоръчителна.

„Не е възможно вече да се изнесем. Първо, вече е малко късно. Второ, страхуваме се от наводнения, които се предвиждат във вътрешността на щата и връщането ще бъде по-трудно, отколкото да останем тук", казва Любица.

Но най-голямата опасност от наводнения не е за вътрешността на страната, а за крайбрежието. Там ураганът ще стовари стена от вода, която на места ще е висока по 4-5 метра. След това идва огромната приливна вълна от още 2 до 5 метра. Очакват се и проливни валежи.

Любица се надява, че сградата, в която живее, ще удържи на водата, въпреки че нейният апартамент се намира на първия етаж. "Не, това не е зона за наводнения в града, нямаме проблеми с наводнения", казва с надежда Любица.

Друг наш сънародник, който живее в Уилмингтън, изпрати съпругата и децата си още в сряда в Рали, Южна Каролина, но остана да опакова с дъски дома и бизнеса им. "Но и аз се евакуирах през нощта в сряда в Рали при семейството. Не е безопасно", каза Павел.

В средата на седмицата магистралите на много места са задръстени от хора, бягащи от Флорънс. Като семейството на Диана Терзиева-Димова, което също живее в Уилмингтън. "Инструкциите бяха единствено за крайбрежните части на града. Ние живеем малко по-навътре, така че евакуацията не беше задължителна, но искахме да сме сигурни, тъй като имаме 2-годишно дете и не искахме да рискуваме."

Синоптиците казват, че Флорънс ще направи завой наляво и ще изсипе огромно количество вода върху Чарлстън, Южна Каролина - град с хиляди българи.

Но Антония Браун засега е решила да не се евакуира, но има готовност да го направи. "Майка ми е при мен и двете ми деца, и кучето. Ако нещо по-сериозно се случи, се качваме в колата и ще видим накъде - някъде надалече."

Силвия Георгиева, която също живее в Чарлстън, има свое обяснение защо много хора няма да се евакуират. "Предните няколко пъти ни евакуираха и нищо не се случи, хората са малко скептично настроени към цялата ситуация и много хора ще си останат в Чарлстън", казва тя. Семейството на Силвия заедно с още няколко приятелски семейства от града избягаха от Флорънс в Орландо, Флорида.

Стотици училища в региона бяха затворени заради бурята, хиляди полети са отменени и в зависимост от маршрута на Флорънс и количеството дъжд, което ще изсипе през уикенда върху големи летища като Шарлот и Атланта, може да донесе транспортен хаос и да засегне над 100 хиляди пътуващи в първите дни на идната седмица.

Посолството във Вашингтон създаде кризисен щаб във връзка с урагана Флорънс

Кризисен щаб, който да следи ситуацията и при необходимост да окаже съдействие на българските граждани по Източното крайбрежие на САЩ във връзка с урагана Флорънс, е създаден със заповед на посланик Тихомир Стойчев.

"Призоваваме българските граждани в засегнатите райони да се информират постоянно за развитието на ситуацията и да следват стриктно указанията на местните власти и представителите на Червения кръст", казват от посолството.

При необходимост от съдействие можете да се свържете с дипломатическата ни мисия на телефони: +1 (202) 387-5770, +1 (202) 387-0174, да поискате съдействие от най-близкото представителство на друга държава членка на ЕС или да потърсите най-близкия пункт на Червения кръст (www.redcross.org). Във връзка със стихията при необходимост от съдействие може да се обадите на номер 911.