Вицепремиерката на Канада Христия Фрийланд изненадващо подаде оставка, след като изрази несъгласие с Джъстин Трюдо относно тарифните заплахи на Доналд Тръмп. Оставката на 56-годишния Фрийланд, която се оттегля и като финансов министър, е първото открито несъгласие срещу премиера Трюдо в неговия кабинет и може да застраши задържането му на власт.
Лидерът на либералите Трюдо изостава с 20 пункта в социологическите проучвания от основния си съперник, консерватора Пиер Поилиевр, който се опита три пъти от септември насам да свали правителството и да предизвика предсрочни избори.
„Нашата страна днес е изправена пред сериозно предизвикателство“, каза Фрийланд в писмото си за оставка до Трюдо, посочвайки планираните от Тръмп 25-процентни мита върху вноса от Канада, „През последните няколко седмици вие и аз се оказахме в противоречие относно най-добрия път за Канада“.
Съвсем наскоро Фрийланд беше натоварена със задачата да помогне за отговора на Канада на мерките на администрация на Тръмп. Като първата жена, която държи кесиите на държавата, тя също беше смятана за възможен наследник на Трюдо. Основният търговски партньор на Канада са САЩ, като 75 процента от износа им всяка година отива за южната съседка. Трюдо отлетя за Флорида миналия месец, за да вечеря с Тръмп в Мар-а-Лаго и да се опита да предотврати заплахата от митата, но все още нищо не показва, че Тръмп променя позицията си.
В писмото си за напускане Фрийланд каза, че Трюдо иска да я премести на друга работа, на което тя отговори:
„Стигнах до заключението, че единственият честен и жизнеспособен път е да се оттегля от кабинета“. Тя твърди, че страната трябва да приеме заплахите за митата на Тръмп „изключително сериозно“.
Предупреждавайки, че това може да доведе до „митническа война“ със САЩ, тя каза, че Отава трябва да запази своя „фискален прах сух“.
„Това означава избягване на скъпоструващи политически трикове, които не можем да си позволим“, каза тя, очевидно упреквайки неотдавнашната данъчна ваканция върху продажбите, която според критиците е скъпа и има за цел да подкрепи пропадащото политическо състояние на управляващите либерали.