Снимки: Гергана Ганчева
Образът на българското село, фолклорната традиция и жизненият дух на българина, които Елин Пелин майсторски описва и изобразява в разказа „Ветрената мелница", бяха отново показани на сцена. Този път обаче постановката включваше и музикални мотиви. Мястото на събитието бе културният център 92 Street Y, а домакини - възпитаниците на българското училище „Христо Ботев" в Ню Йорк. Децата дообогатиха оригинала с народни песни, ръченица и хора, които Елин Пелин споменава в разказа. „Ние се водехме изключително по текста, където има отпратки към народната музика, просто решихме кое за нас ще е най-веселото хоро и го включихме", разказва Поли Брандов, програмният директор на постановката.
Нетипично за училищните театрални постановки, сцената на „Ветрената мелница" включваше богат декор: мелница, вретено, хора, които плетат и шият, дори и река под формата на синьо тънко одеяло, което две деца люлееха. „Визуално беше прекрасно," каза Джоана Лавенджър, която работи в 92 Street Y. „Всички костюми бяха уникални. Не е нещо, което аз като американка, която е израснала тук, дори и в Ню Йорк, съм виждала преди." Лавенджър каза, че все пак най-много я е впечатлило пеенето. „Толкова различно от всичко, което може да сте чували от класическа музика или какъвто и да било тип американска музика. Странно е, но интересно странно."
Представлението бе втората част от проекта „Roots and Origins", който започна през октомври с творческа работилница и изложба на предмети от бита на българското село от времето, по което е писан разказът на Елин Пелин. Някои от танцьорите в постановката бяха от Elea Gorana Dance Collective, на които Елисавета Йорданова е директор и хореограф.
„Децата надминаха себе си", радва се Йорданова. „Те никога не са правили театър. А много от тях са между 5 и 10 години. Те са малки, родени тук и си ходят за 10 дни в България. Трябваше всичко да им бъде показвано и обяснено. Най-малките бяха най-въодушевени да видят това, за което им се разказва или четат в училище", каза Йорданова.
Следващата стъпка след този проект е да се направи изложба на традиционни български носии и други дрехи.