Дни преди най-светлия празник Възкресение Христово всички се подготвят, водени от пролетните пориви и религиозните вярвания. В обичайната суматоха щедро се смесват местни и чуждоземни, а дори и езически обичаи с една цел - да е още по-пъстро, по-радостно, по-вкусно. Но само отличниците ще намерят идеалния баланс между дълбоките духовни послания на християнската традиция и съпътстващите ги битови проявления.

Религиозният код на празника

Често се чудим защо католиците и православните християни посрещат кога по едно и също, кога по различно време Великден. Общата основа е денят, определен от Първия вселенски събор в Никея през 325 г. Но православните използват Юлианския календар и празнуват между 4 април и 8 май, а католиците - в дните между 22 март и 25 април според Грегорианския календар. Протестантите честват Великден според местните традиции - на Запад с католиците, а на Изток заедно с православните.

  • Страстната седмица започва с влизането на Христос в Йерусалим и завършва с възкръсването му. Тя е последната от Великите пости, най-продължителните през годината. Непосредствено преди Великден три дни вярващите тримирят - не се яде или пие нищо освен малко вода, след което се причестяват.
  • Богослуженията през тази седмица са посветени на страданията и смъртта на Иисус. Най-тържествени са службите от четвъртък до събота.

Светският и духовният график

Макар че някои от дните вече отминаха, ето как можем да съчетаем празника с едно хубаво пролетно почистване и, разбира се, пролетно настроение. Започваме с отминалите дни. Събота и неделя преди Страстната седмица (т.г. 27-28 април, Лазаровден и Цветница) бе последният срок да измиете прозорците и да направите великденската декорация на дома, а и да поздравите близки и приятели с имена на цветя.

Велика сряда, 1 май - до тази дата вече трябваше да сте поръчали прясното агнешко или ярешко месо (винаги за предпочитане пред замразеното) и да сте направили списъка с покупките на хранителните продукти и още един - за дейностите, които сте предвидили.

Велики четвъртък, 2 май - днес по изгрев-слънце се боядисват яйцата от най-възрастната жена в къщата, а младите ги украсяват. Ако сте прекалено заети, имате възможност да свършите това и в събота. На прибиране от работа довършете пазаруването за празничната трапеза. Сортирайте покупките, а напитките сложете за изстудяване в хладилника. На Велики четвъртък вярващите си припомнят четири знаменателни събития, за които се предполага, че са се случили точно на този ден. Това са Тайната вечеря, молитвата на Иисус в Гетсиманската градина, умиването на нозете на апостолите от техния Учител в знак на смирение и предателството на Юда. На утренята (отслужва се вечерта) се четат 12 откъса от Евангелието, които разказват за страданията на Иисус. Служат се Велик маслосвет, Василиева литургия и Последование на 12-те eвангелия.

Разпети петък, 3 май

Прегледайте празничния сервиз и приборите. Подгответе за виното декантер, кана, чаши. Свежа нетипична комбинация на трапезните аксесоари, жълти салфетки и дори само дъхави пролетни цветя на масата - всичко това ще допринесе за уюта и неповторимостта на празника. Велики петък или Разпети петък е най-тъжният ден от Страстната седмица, защото именно тогава Божият син претърпява неимоверни страдания и е разпнат на кръст, "изтезаван за нашите беззакония и мъчен за нашите грехове". Според евангелските текстове на Разпети петък се раздрали небето и земята, слънцето скрило лика си, тъмнина надвиснала над Голгота. Това е ден за душевно пречистване. На същия този ден Иисус бил погребан. В храмовете се отслужва опело.

Според православната традиция в края на вечернята православните християни минават под масата с Плащаницата в знак на смирение и покаяние и си вземат осветен здравец от храма. Католиците пък се покланят на Светия Кръст. На Разпети петък постът е особено строг - вярващите не ядат и не пият нищо (дори вода) и не се похваща никаква къщна работа.

Велика събота, 4 май

Дано сте разпределили добре задачите през седмицата и да имате повече време за съпреживяване на радостта от празника, защото това е по-важно и от най-богатата трапеза. Неуспелите да боядисат яйцата в четвъртък могат да направят това в събота. Днес е моментът да експериментирате - в Страстната събота преди изгрев-слънце се месят великденските обредни хлябове и козунаци. Те се приготвят с мазнина и се мажат с жълтък. С великденските хлябове хората изразявали почитта си към Спасителя. Пригответе яйца и козунаци за църквата и за раздаване. Остава да мариновате агнешкото и да подготвите дроб сармата и гарнитурите, а това не би трябвало да ви отнеме повече от два часа.

На Велика събота се служи вечерня с Василиева литургия и се възпоменава погребението на Христос, пребиваването на тялото в гроба, слизането в ада за възвестяване на победата над смъртта и за избавлението на душите. Богослужението започва от сутринта и продължава до вечерта. В събота вечерта Плащаницата се внася обратно в олтара минути преди пасхалното шествие на кръста. Западната традиция повелява на Велика събота да се извършва освещаване на огъня. Запалва се специална свещ - Пасхалия, която се слага на олтара.

През целия ден в храмовете се освещават яйца, козунаци, ястия, хлябове, предназначени за празничната трапеза. Хлябът не се реже, а се разчупва. Смята се, че и той има душа. Великденските хлябове са различни по форма и предназначение: кръгли, продълговати, краваи, за кумове, за семейството.

Великден, 5 май

Христос Воскресе! Чукнете се с яйцата и хапвайте козунаци за здраве и берекет! За днес остана да сложите агнешкото (според традицията жертвеният агнец символизира Спасителя Христос) във фурната и да нарежете салатите. Припомнете си хранителните особености на гостите, които очаквате - ако някой не обича пролетните зелении, сложете нарязани лук и чесън в купичка до салатата. Ангажирайте повече помощници за нареждането на празничната трапеза, за да имате време да се приготвите и с настроение да посрещнете гостите си. На Възкресение Христово (Великден) - за разлика от другите неделни дни, няма литургия, тя се отслужва след полунощ в събота вечерта.