Счупеният часовник е точен два пъти в денонощието. Шансовете да стигнете навреме до дестинацията ви са още по-малки. Texas A&M Transportation Institute изследва трафик тенденциите в 498 малки и големи населени места в САЩ. От градските райони най-тежко е положението във Вашингтон. Пътуващите в столицата прекарват три часа в колата си от точка А до точка B, когато не би трябвало да им отнеме повече от 30 минути. Според изследването хората средно предвиждат един час време за пътуване, което ще отнеме 20 минути без много трафик. Анализът се базира на данните за 2011г., които са най-актуалните до момента.
След столицата се нарежда Лос Анджелис, следван от Сан Франциско, Ню Йорк, Бостън, Хюстън, Атланта, Чикаго, Филаделфия и Сиатъл. Вашингтон води класацията и за ненадеждни магистрали. Карането от там до Вирджиния и Мериленд е три часа по-дълго от нормалното. На второ място са магистралите от Лос Анджелис до Лонг бийч и Санта Ана, където престоят в колата карайки е 2.5 часа повече. Трети е пътят Ню Йорк - Ню Джързи - Кънектикът, а четвърти: Бостън - Роуд Айлънд с малко над два часа добавено време. Пътуване от Чикаго до предградията, което не би трябвало да е по-дълго от 30 минути при нормален трафик, се превръща в близо 80-минутно изпитание. Ако живеете в района на ветровития град и не отделите 20 минути за престой в колата, ще закъснеете повече от половината пъти според Бил Айзъл, който е съавтор на изследването. Данните са получени, след като движениетопо пътищата е заснемано с камери на всеки 15 минути в продължение на месеци.
Откъм загубено време заради задръстване на първо място пак е все същият Вашингтон, където часовете, прекарани в чакане в колата, средно са 49. Следва пътят от Ню Йорк до Ню Джърси и Кънектикът (48 часа). На почетното трето място се нареждат Бостън, Чикаго и Далас с 38 допълнителни часа, седейки в колата. Сан Франциско е 6-и, Атланта - 8-и, Мяами - 11-и, а Лос Анджелис - 43-ти. При населените места с милион до три милиона души Лас Вегас се нарежда на 8-о място.
По думите на Айзъл по-лошото от това да натискаш постоянно спирачките, когато се опитваш да стигнеш навреме, е това, че в много от случаите задръстванията са непредвидени, освен в пиковете часове. По тази причина хората в цялата страна са похарчили допълнителни близо 121 милиарда долара за бензин и загубено време. Това прави по $818 на човек.
Все пак най-лошата година в 30-летната история на този тип изследвания остава 2005-а. Според специалистите задръстванията ще са все повече с подобряването на икономиката. Повече работни места, повече работещи, повече коли по пътя, които ще си се пречкат още повече.