Върховният административен съд отхвърли жалбите на българите в САЩ за разкриване на повече секции отвъд океана.
Шестте административни дела бяха заведени срещу отказа на ЦИК да открие изборни секции в Нортфийлд, щата Ню Джърси, Норуолк, щата Кънектикът, Нейпълс, щата Флорида, Сан Антонио, щата Тексас, Потрланд, щата Мейн и Индианаполис, щата Индиана.
И по шестте дела върховните магистрати приемат, че не е налице нарушение на Изборния кодекс.
„Решението на ЦИК е постановено в съответствие с материалния закон. Чл.14, ал.3 от Изборния кодекс предвижда, че в държавите, които не са членки на Европейския съюз, могат да се образуват избирателни секции извън дипломатическо или консулско представителство, ако не по-малко от 60 избиратели са подали заявление по чл. 16, ал. 1 от ИК. Избирателните секции се образуват с решение на ЦИК по мотивирано предложение на ръководителите на дипломатическите и консулските представителства на Република България. Общият брой на избирателните секции, които се образуват в една държава, която не е членка на Европейския съюз, не може да надвишава 35“, се казва в решението.
И се добавя още:
„Върховните съдии приемат, че с решението ЦИК е възприела мотивираното предложение, постъпило от дипломатическото представителство на България в САЩ. Предложението по чл.14, ал.3 е обосновано с равномерното териториално разпределение на избирателните секции сред българската общност в САЩ, големината на общностите и потенциалните избиратели, отдалечеността на избирателните секции, броя на подадените заявления, предварителната готовност по организацията и провеждането на изборите и броя на гласували на предишни избори. Предложението е за образуване на максималния брой секции, предвиден в разпоредбата на чл.14, ал.5 от ИК- 35. Нормата е императивна и неспазването й би нарушило ИК.“
Съдът намира също, че не е налице противоречие на Конституцията на Република България.
В четвъртък съдът отхвърли сходните жалби и на българи от Великобритания.
Тази година рекорден брой секции ще бъдат открити в чужбина за парламентарните избори в България на 4 април. Решението за отварянето им вече бе взето от ЦИК.
Мобилизация за гласуване се наблюдава сред българите от много държави по света – в Германия например също ще бъдат открити рекорден брой секции – 62.
Заради ограниченията в Изборния кодекс обаче в Турция, САЩ, а и във Великобритания ще има само по 35 секции – макар че са били подадени заявления за откриване на повече пунктове за гласуване.
В САЩ заявления да гласуват на тези избори са подали 5056 души, което е с над 50 процента повече, отколкото на миналите, а секциите, които трябва да бъдат открити, са 42. Вместо това ЦИК разреши разкриването на 35.
Съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов пък призова председателя на парламента Цвета Караянчева да свика извънредно заседание, за да се премахне ограничението от 35 секции за гласуване в страните извън ЕС. Това обаче не се случи.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.