Изследователи са открили начин да „накарат" имунната система на човек да атакува тумори в тялото и освен това се оказва, че този процес протича без странични ефекти. Стъпките в тази посока са много позитивни и резултатите са обнадеждаващи, твърдят учени. Разработена е и ваксина, която работи на принципа на всички останали, които атакуват вируси в организма, но в случая обект на „атаките" са злокачествените образувания. Екипът от международни изследователи е оглавяван от професор Угур Сахин от Университета „Йоханес Гутенберг" в Германия. Техният труд бе публикуван в списание „Нейчър".
Учените разказват, че са успели да разбият генетичния RNA код на раковите клетки и след това са го инжектирали в наночастици. По-късно са вкарани в кръвта на трима пациенти в напреднала фаза на раково заболяване. Имунната система на пациентите реагирала, като произвела T-клетки, които моментално започнали да унищожават раковите. Ваксината се оказала ефикасна и срещу агресивно растящите тумори, твърдят изследователите. „Тя е скъпа за производство, но на практика си заслужава, тъй като се явява антиген за почти всеки вид тумор и е възможно да намери широко приложение", пише екипът изследователи.
Междувременно други учени предупредиха, че хлябът, чипсът и картофите трябва да се готвят до златисто-жълт цвят, а не да се оставят да почернеят, за да се намали рискът от прием на химикали, причиняващи рак. При приготвяне на съдържащи скорбяла продукти на скара, печене или пържене за прекалено дълго време на висока температура се образува акриламид. Британската Агенция за стандарти при храните препоръчва внимателно да се следват инструкциите за приготвяне и да се избягва готвенето до покафеняване. Картофите и пащърнакът не трябва да се държат в хладилник, защото при ниска температура нивата на захар в зеленчуците се увеличават, което увеличава и количеството на акриламид при готвене.