Българският език, българската история, фолклор и традиции влизат в програмата по българистика на Университета на Илинойс – един от най-престижните в САЩ.

Това ще бъде първият лекторат по български език в Америка от десетилетия насам, като до момента преподаването му се осъществяваше само в неделните училища.

В продължение на две години Генералното консулство на България в Чикаго работи активно за възстановяването на преподаването на български език на университетско ниво в САЩ.

„В месеца, когато честваме светите братя Кирил и Методий, българската азбука, език и култура, съм щастлив да съобщя, че за първи път от десетилетия се открива програма по Българистика в САЩ.

Български език ще се преподава от учебната 2025/2026г. в Университета на Илинойс - Ърбана/Шампейн University of Illinois Urbana-Champaign, един от най-престижните в света.

Насърчавам всички преподаватели по български език да участват в обявената от МОН процедура“, написа генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков.

За партньор за инициативата беше избран Университетът на Илинойс в Ърбана-Шампейн, в който някога се е преподавал български език. Освен това щатът Илинойс и Чикаго са дом на най-голямата българска общност в САЩ.

Така след установяване на контакт с университета и със съдействието на Генералното консулство на България в Чикаго бяха подписани меморандуми за разбирателство със Софийския университет и Великотърновския университет, съобщават от Министерството на образованието.

Договорено е програмата да започне през учебната 2025/2026 г., като предстои МОН да обяви процедура за избор на гост преподавател, който ще работи в сътрудничество с Департамента по славянски езици и литература и Центъра за руски, източноевропейски и евразийски изследвания към Колежа по хуманитарни и социални науки на университета.

Откриването на български лекторат в САЩ ще засили позициите на българистиката и ще допринесе за възстановяването на нейното институционално присъствие в Америка, където живеят много българи, включително студенти и учени. Благодарение на него те ще получат възможност да поддържат връзката си със своята родина.

Лекторатът ще подкрепи научните изследвания в областта на славистиката и балканистиката, като даде възможност на американски студенти и учени да се запознаят отблизо с българския език, литература и история.