Държавата ще може да постави под оперативен контрол нефтената рафинерия на руската компания "Лукойл" в Бургас. Това реши парламентът в петък с приетите на второ четене промени в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Измененията са внесени от "Демократична България" (ДБ). Според приетите поправки стратегическите инфраструктурни обекти в сектора, които са от значение за националната сигурност, подлежат на надзор от министъра на икономиката и индустрията.
цената на руския петрол и този от други производители, ще бъде обложена.
Парите, които ще бъда събрани от държавата, ще бъдат дадени на нуждаещи се потребители с ваучери. На 5 декември влезе в сила европейското петролно ембарго върху вноса на руски петрол. От същата дата влезе в сила и решението на Европейския съюз (ЕС) и седемте най-развити икономики в света (Г-7) да наложат таван на цената на руския петрол. Държавен търговски управител Поемането на контрола над "Лукойл Нефтохим" ще става чрез назначаване на особен представител от държавата, наречен търговски управител. Това реши парламентът в петък с приетите окончателно изменения.
може да бъде удължен еднократно отново за шест месеца.
Особеният търговски управител трябва да има поне пет години управленски опит в свързани с нефт и нефтени продукти икономически дейности. Той няма право да се разпорежда или да отчуждава имущество на дружеството. Няма право и да поема допълнителни финансови задължения, гласят приетите текстове. В консултативния съвет ще влизат представители на десет министерства, Комисията за защита на конкуренцията, Държавна агенция "Национална сигурност", различни институции.