„САЩ не изпълняват едно от основните си задължения като нация: да защитават здравето и благосъстоянието на своя народ“, се казва в изявление на д-р Джоузеф Р. Бетанкур, президент на Commonwealth Fund. „И твърде много американци живеят по-кратко и по-болно заради този провал.“
От десетте богати държави в изследването – като останалите девет са Австралия, Канада, Франция, Германия, Нидерландия, Нова Зеландия, Швеция, Швейцария и Обединеното кралство – САЩ са на последно или предпоследно място по всички пет показателя за ефективност, с изключение на един. Общият резултат: Американците живеят най-кратко, най-болно и преживяват най-много предотвратими смъртни случаи в
най-млада възраст от всичките 10 страни
„Другите нации успешно посрещат здравните нужди на населението си“, казва Реджиналд Д. Уилямс II, вицепрезидент на отдел Международна здравна политика и иновации в практиката към The Commonwealth Fund. Но „здравната система на САЩ продължава да изостава значително“.
Естествено, има една голяма разлика между САЩ и всички останали страни в доклада: липсата на универсална осигуряване. Това е изрично отбелязано в доклада като причина за един от основните недостатъци на страната: САЩ са на последно място в категорията „достъп до здравни грижи“, като 26 милиона американци са напълно неосигурени – брой, който в доклада се отбелязва, че е „исторически нисък“ – а
всеки четвърти не може да си позволи здравни грижи когато има нужда от тях.
Това не е кой знае каква новост – добре документирано е, че американците са много по-склонни от гражданите на други богати страни да се откажат от медицинска помощ заради цената. Друг доклад на Commonwealth от 2023 г. установява, че почти половината от възрастните в САЩ са имали проблеми с плащането на медицинска сметка само през предходната година, като цените на животоспасяващи лекарства като инсулин често се превръщат в повод за колективни протести, пише chr.bg.
Според доклада: „Нито една от другите държави, включени в нашия анализ, не поставя жителите си в такава финансова опасност.“
И въпреки че това е проблем за всички, най-много страдат, разбира се, най-бедните. САЩ са на предпоследно място по отношение на здравното равенство, като много хора с по-ниски доходи съобщават, че медицинските грижи не са достъпни за тях. А дори когато имат достъп, те обикновено са нередовни и често са съпроводени от несправедливо отношение или дискриминация поради расовата или етническата им принадлежност.
Истинският проблем е, че процесът не става по-лесен или по-евтин. Всъщност и пациентите, и доставчиците на здравни услуги са във все по-заплетен лабиринт от административни и бюрократични процеси на плащане, застраховане и обжалване – и
плащат повече от всяка друга изследвана държава за тази привилегия.
„Съединените щати не само са в дъното по отношение на ефективността на здравната система, но и по отношение на разходите за здравеопазване“, се посочва в доклада. „САЩ далеч изпреварват другите държави, като през 2022 г. ще изразходват повече от 16% от своя БВП за здравеопазване. Прогнозите са, че до 2035 г. тази цифра ще надхвърли 20%.“
За сравнение, всички останали изследвани държави изразходват за здравеопазване по-малко от 12% от своя БВП. Всъщност двете с най-добри общи резултати в доклада – Австралия и Нидерландия – изразходват най-малко средства като процент от БВП за здравеопазване.
Затова не е изненадващо, че Фондът на Британската общност препоръчва всичко друго, но не и цялостно преразглеждане на системата на САЩ. „Системата непрекъснато да харчим най-много и да получаваме най-малко за парите си за здравеопазване не е устойчива“, казва Бетанкур. „Въпросът не е в липсата на средства – явно става въпрос за начина, по който те се изразходват.“
Ето защо изследователите предлагат САЩ да приемат политики, насочени към разширяване на обхвата на здравното обслужване, така че
никой да не е неосигурен
и да се гарантира, че минимално ниво на грижи е достъпно за всеки независимо от доходите. Съществуващите системи следва да бъдат подобрени чрез увеличаване на възнагражденията и обучението на доставчиците на първична медицинска помощ, както и чрез решаване на проблема с „неконтролираното консолидиране на здравните ресурси на местните пазари“ – проблем, който в доклада се отбелязва като водещ до повишаване на цените на застраховките (на практика – създаване на монополи и картели).
Накрая, докладът препоръчва да се обърне внимание на някои от уникалните за американското общество проблеми, които водят до по-лоши здравни резултати – бедността, бездомността, проблемите със злоупотребата с наркотици и, разбира се, насилието с оръжие.
„Няма причина да не можем да вдигнем положението, ако решим да го направим“, каза Уилямс.
„Този доклад показва, че чрез възприемане на доказани стратегии и правене на разумни инвестиции Америка може да подобри здравната си система, за да отговори по-добре на нуждите на народа си.“