сн. БТА
Българите в САЩ и Канада отхвърлиха идеята за строеж на нова АЕЦ в Белене. Макар и гласувалите да бяха съвсем малко, техният вот се разминаваше с този на хората в България. В деня на първия национален референдум в демократичната история на страната в Ню Йорк с "не" гласуваха 45, а са "да" - 36 души. Една бюлетина е невалидна. Във Вашингтон, окръг Колумбия, отговор "да" дадоха 32 души, а "не" - 15, три са невалидните бюлетини. В Лос Анджелис - 31. Повече са гласувалите в Канада. В Торонто общо 94 ("да" - 39, "не" - 52, три невалидни), а в Отава - 52. "Да" казват 23-ма души, "не" - 28, а една бюлетина е невалидна.
Едва 33 души упражниха правото си на глас в Генералното консулство в Чикаго. Това е по-малко от броя на заявленията за разкриване на секция в най-българския град в САЩ. Гласуване поискаха 53 души. Повечето от тях явно не се появиха. В края на деня 19 от бюлетините са маркирани с "да," а 14 - с "не".
Заради часовата разлика хората, дошли да кажат "да" или "не" на развитието на ядрената енергетика в България, вече знаеха, че на родна земя резултатът е ясен. Референдумът е невалиден, защото не се събраха нужните 4,345,450 гласове, което е 60.2% от всички, имащи право на глас. Това нямаше значение за Боряна Господинова, която избра "да" на бюлетината в Чикаго. "Заради сигурността на България, може би по-голяма независимост и осигуряване на повече ток", каза тя. Съпругът й отказал да дойде под претекст, че "няма смисъл", но за нея правото на глас е по-важно. "Трябва да го упражняваме, добави Господинова. - Въпреки че не вярвам, че ще построят допълнителен реактор, дори и ако откажем „Белене".
По данни на различни проучвателни агенции 21.8% от българите гласоподаватели са отишли до пункт, за да се възползват от това тяхно право. Това е около 1.5 милиона души, или три пъти по-малко от нужния брой. 61% от тях са с позицията да се развива ядрената енергетика в страната, а 39% са против. Въпросът за "Белене" ще се върне в парламента за обсъждане, където премиерът Бойко Борисов заяви, че ГЕРБ ще гласува с "не". Това е още една причина за Господинова, която е на 30 години, а от пет живее в Чикаго, да пътува до консулството в дъждовния неделен следобед. "Това командване и казване как трябва да стане лично на мен не ми харесва", обясни тя.
За разлика от нея Валентин Родарски, които вече 12 години е в САЩ, гласува с "не" частично защото е привърженик на деснополитическата партия Демократи за силна България (ДСБ). "Симптазирам на ДСБ и следвам техния призив, заяви Родарски. - Не съм по принцип против [развитието на ядрената енергетика в България], но смятам, че имаме достатъчно мощности, за да строим още в тази малка държава", добави той. Родарски уточни, че е дошъл да гласува, въпреки че е знаел за ниската активност на избирателите в България. "Гласувам с идеята, че трябва да кажа аз какво мисля."
От появилите се в консулството в Чикаго имаше и младежи. 20-годишният Тодор Марков зачеркна "да". Той каза, че дебатите по темата са повлияли на решението му. "Инициативният комитет имаше по-убедителни аргументи. Те доста повече от останалите се позоваваха на конкретни документи, както и самите факти, като например, че [компания] е била готова да финансива централата, въпреки че цената би могла да достигне 10 млрд. евро." Марков заяви, че на фона на 1.5 милиона гласа в България неговият не прави разлика. Въпреки това той гласува заради принципа. "Ясно, че всеки може да каже, че един глас няма значение, но ако всеки го направи, тогава..."
В самата България пък всички политически сили се обявиха за победители след вота. БСП нарече резултата "шамар за управлението на Борисов", а лидерът Сергей Станишев обяви, че ще предложи промени в закона за референдумите, така че "да се стимулират активните граждани", без да изясни какво точно означава това. Борисов и финансовият министър Сергей Дянков от своя страна заявиха, че референдумът е победа за ГЕРБ, защото окончателно е сложил кръст на темата "Белене". За разлика от него председателят на "Атака" Волен Сидеров и на ВМРО Красимир Каракачанов отчетоха, че именно техните партии са спечелили, защото са призовавали народа да гласува със "за". Най-доволна от изхода на допитването всъщност е Меглена Кунева. Седмици преди това тя призоваваше българите да бойкотират референдума и след него се отчете също с победа, понеже народът последвал призива й.