Българка се призна за виновна пред съд в Ню Йорк за корупционна схема, довела до фалит Мозамбик. Според обвинението става дума за пране на пари чрез заеми с държавни компании в южноафриканската държава за милиарди. Детелина Събева е бивша служителка на швейцарската банка "Креди Сюис" (Credit Suisse). Тя се призна за виновна по едно от обвиненията за пране на пари пред съдия Уилям Кунц в Бруклин. Българката е един от тримата банкери от Credit Suisse, на които американската прокуратура повдигна през януари обвинения, че са били замесени в корупционната схема, включваща заеми за държавни компании в Мозамбик на стойност над 2 милиарда долара. Най-малко 200 милиона долара са били отклонени. Швейцарската банка увери, че тримата обвиняеми са скрили от нея незаконните си дейности. 37-годишната Събева каза пред съда, че през 2013 г. нейният шеф Андрю Пиърс й доверил, че е взел подкуп от 1 милион долара във връзка с кредит от 372 милиона долара за държавна компания в Мозамбик. Рушветът бил даден от "Привинвест" (Privinvest) – базирана в Абу Даби, Обединени арабски емирства, компания, която имала договори с мозамбикски държавни компании. Според Събева Пиърс внесъл около 200 000 долара от подкупа в нейна банкова сметка. "Съгласих се да приема и да държа тези пари, въпреки че знаех, че са придобити от незаконна дейност", заяви тя. Събева е дошла доброволно от Лондон в Ню Йорк, за да отговаря по повдигнатите й обвинения. Тя бе освободена под гаранция. На заседанието не бе споменато Събева да е сключила с прокуратурата споразумение за сътрудничество. Адвокатът на българката отказа коментар. Другите обвиняеми освен българката са Андрю Пиърс и Сурджан Сингх, също бивш банкер от "Креди Сюис". Двамата оспорват по съдебен път искането на САЩ да бъдат екстрадирани от Великобритания. Във връзка със случая са повдигнати обвинения на общо седем души. Сред тях са Жан Бустани – бивш директор на "Привинвест" за продажбите, който е в ареста в САЩ, както и бившият министър на финансите на Мозамбик Мануел Чан, който се бори да не бъде екстрадиран от Република Южна Африка. Според прокурори между 2013 и 2016 г. мозамбикски държавни компании са взели кредити за над 2 милиарда долара, гарантирани от правителството и уредени от "Креди Сюис", и още една инвестиционна банка, която не бе назована. Освен "Креди Сюис" руската банка ВТБ също е осигурявала финансиране на държавни компании в Мозамбик. През 2016 г. южноафриканската държава – една от най-задлъжнелите страни в света – призна, че е гарантирала заеми. Това накара чуждестранни донори да прекратят подкрепата си за Мозамбик. В резултат националната валута се срина и страната изпадна в неплатежоспособност, като спря да обслужва държавния си дълг. Според американската прокуратура най-малко 200 милиона долара са били отклонени от подсъдимите и от други мозамбикски държавни служители.
Банкерката с лукс имот в София
Веднага след избухването на скандала стана ясно, че Детелина Събева е изтрила абсолютно цялата информация за себе си в интернет. Според специалисти прекалената дискретност не е случайна и най-вероятно тя е ползвала специални услуги, за да запази възможно по-голяма анонимност. И действително, въпреки сравнително високия пост, който е заемала – вицепрезидент на отдел в международната финансова институция, за Събева и нейното семейство е трудно да се открият подробности от публично достъпни места.
Една от малкото неизличени следи е в Имотния регистър, откъдето става ясно, че през 2008 г. бъдещата банкерка се е сдобила с апетитен имот в София. Така още преди 10 години, когато е едва 29-годишна, заедно с чужденец тя е станала собственик на апартамент от 236 кв. м на „Симеоновско шосе“. Цената на имота е доста солена – 134 хил. евро. По данни от Агенцията по вписванията за скъпата покупка поне част от сумата е била събрана чрез ипотечен заем. В крайна сметка, случайно или не, крупната сума е била изплатена през лятото на 2018 г. и ипотеката е заличена. Нейният съсобственик и вероятен съпруг – французинът Лоран Жак Келен, работи в Credit Suisse, ако се вярва на информацията от профила му във Facebook. А българката е била в същата кредитна институция, но само до 2013 г., когато внезапно напуска и заличава всякакви следи както за дейността си в нея, така и за другите си публични изяви.