Беате Чепе в съда

Най-големият съдебен процес срещу нацисти в следвоенния период започна в Мюнхен. Той е за девет ксенофобски убийства, наречени от премиера Ангела Меркел позор за Германия. От седмици се водят спорове около разпределението на местата, предвидени за медиите, а разследването бездруго предизвика серия от скандали. Стигна се дотам, че откриването на процеса, насрочен за 17 април, бе отложено за 6 май. Първоначално мюнхенският съд не беше запазил места за турски медии, въпреки че осем от жертвите са турци или от турски произход. Това беше повод за дипломатическа миникриза между Берлин и Анкара.

Конституционният съд настоя магистратите да преразгледат решението си и в крайна сметка процесът беше отложен, а 50-те места за медиите - разпределени чрез жребий. Разногласията обаче не свършиха дотук, защото по волята на случайността едно женско списание и музикални радиа получиха места, но някои видни германски издания и международни осведомителни агенции нямаха този късмет.

В същото време процесът е безпрецедентен по мащаб от 36 години насам, когато беше съдена бандата Баадер-Майнхоф. В края на април Германия официално поднесе извинения в ООН заради пропуските, допуснати при разследването, като призна, че тези расистки убийства "без никакво съмнение са сред най-тежките посегателства срещу човешките права през последните десетилетия в Германия".

Основната заподозряна - 38-годишната Беате

Чепе е застрашена от дългогодишна присъда

за съучастие в девет ксенофобски убийства, после и в убийство на полицайка през 2007 г. Според обвинението тя е замесена също в два атентата срещу общности на чужденци и в 15 въоръжени грабежа на банки. Неин защитник заяви, че тя няма намерение да говори по обвиненията, тъй като пази пълно мълчание от година и половина.

Двамата й съучастници - предполагаемите убийци Уве Бьонхарт (на 34 години) и Уве Мундлос (на 38 г.), се самоубиха на 4 ноември 2011 г. Тримата членували в неонацистката клетка "Националсоциалистически нелегални".

Други четирима души са заподозрени в оказване на логистична помощ и също ще бъдат на подсъдимата скамейка. Процесът може да продължи две години и половина.

Очаква се съдът да отговори по-специално на два въпроса, измъчващи хората в Германия: Как така тримата неонацисти, взети на мушка от контраразузнаването още в края на 90-те години, толкова дълго са живели необезпокоявани? И как е могло поредица от убийства на дребни търговци имигранти да остане без обяснение над 10 години? - отбелязва агенцията.

"Години наред сякаш никой не се е възпротивил срещу тези престъпления", обобщава седмичникът "Шпигел".

Деветима турци и един грък бяха убити през периода 2000-2009 г. в интернет кафенета, плод-зеленчукови магазинчета и павилиони за дюнери в цяла Германия винаги с едно и също оръжие. Полицията обаче нито веднъж не разгледа сериозно версията за убийства от ксенофобски подбуди.

Семействата на жертвите са обект на подозрения, натиск и заплахи. "11 години вече ни отказват правото да сме потърпевши", заявява Семия Симсек, чийто баща беше убит край своята сергия за цветя, а майка й - обвинена в това престъпление.

По време на възпоменателна церемония за жертвите миналата година канцлерът Ангела Меркел помоли за прошка погрешно обвинените семейства. Убийствата "са позор за страната ни", заяви тя.

Аферата беше разкрита чак през ноември 2011 г., и то случайно, когато полицаи откриха телата на Бьонхарт и Мундлос, предпочели да се самоубият, вместо да се предадат след неуспешен обир. Голямото закъснение предизвика критики към службите за сигурност в Германия, обвинявани дори в расизъм. Очаква се и парламентарна анкета по случая.

Жената с 10 имена, обвинена в съучастие в 11 убийства

Тя живее в нелегалност и използва фалшиви имена, пред съседите си се представя за добра домакиня и организира градински партита. Вчера Беате Чепе, обвинена в съучастие в 11 убийства, застана пред съда, съобщи „Дойче веле".

Семейството на Беате Чепе е мъртво. Тези думи излизат от устата на самата Чепе през ноември 2011 г. - в деня, в който тя се предава на полицията в Йена. Семейството й - това са Уве Мундлос и Уве Бьонхарт, с които Чепе се запознава в началото на 90-те. Двамата мъже имат за нея по-голямо значение от баба й, при която Чепе прекарва голяма част от детството си и която дълги години е най-стабилната опора в живота й. Те са й и по-близки от родителите й: Чепе не познава баща си и до днес, а отношенията с майка й са студени.

На 6 май Беате Чепе се изправи пред съда в Мюнхен. Тя е един от създателите на групировката "Националсоциалистически нелегални" (NSU), а основното обвинение, отправено към Чепе, гласи: Съучастие в убийствата на 9 турци, един грък и една полицайка. Заедно с нея на подсъдимата скамейка сядат още четирима обвиняеми.

Цели 14 години Беате Чепе живее с неонацистите Уве Мундлос и Уве Бьонхарт. С двамата тя има последователно интимни отношения, а по време на приятелството си с тях се превръща в престъпник. Чепе, Мундлос и Бьонхарт са известни като "зловещото трио от Тюрингия", отговорно за гореописаните престъпления, а и за още куп други. Всъщност днес Чепе е единствената жива от зловещото трио - Мундлос и Бьонхарт се самоубиват през ноември 2011-а. 14-те години съвместен живот с тях за нея явно са далеч по-интересни и значими от времето преди това.

Противоречивият живот на Чепе

Чепе е родена през януари 1975 г. Майка й забременява неочаквано по време на следването си по стоматология в Румъния. Тя ражда в Йена, оставя бебето на родителите си и се завръща в университета. Бащата - румънски колега от университета, не иска да има нищо общо с детето. Няколко години по-късно майката се омъжва за стар приятел от Йена, с тях заживява и дъщеря й. Директно след дипломирането обаче те се развеждат, а майката се омъжва повторно и заживява в Камбург, Тюрингия. Беате отива отново при баба си. Вторият брак също се проваля. Тогава Беате е на пет години. Майка и дъщеря отново заживяват заедно.

Отчуждението, настъпило през първите години обаче, остава завинаги. Двете живеят първоначално в едностаен апартамент в Йена, по-късно се местят в малко по-голямо жилище в друг квартал на града, където Беате се запознава с Уве Мундлос. "Политическите пристрастия на дъщеря ми не бяха основната, но една от най-важните причини за нашето неразбирателство", казва майката години по-късно по време на разпит във Федералната криминална служба.

През 1993 г. Чепе и Мундлос се сгодяват. Двамата са активни в десноекстремистката сцена на Йена. Малко по-късно Чепе напуска професорския син Мундлос заради друг неонацист - Уве Бьонхарт, с две години по-млад от нея, син на инженер и учителка.

На Чепе, която по професия е градинарка, й приписват редица други любовни връзки с членове на десноекстремистката сцена. Въпреки това през цялото време тя е официално партньорка на Бьонхарт, но пък неразделна с Мундлос. Заедно тримата посещават често бабата на Чепе. Мундлос й носи всеки път цветя, а Бьонхарт прикрива кубинките си с парчета плат.

Тримата са сред основателите на "Приятелски кръг Йена" (Kameradschaft Jena). Те редовно ходят на срещите на тюрингската групировка "Закрила на родината", на които се събирали до 100 неонацисти. В края на 90-те години "Закрила на родината" има 170 членове и е най-военизираната неонацистка групировка в Тюрингия.

В нает от триото гараж по време на акция през януари 1998 г. полицията открива няколко бомби без възпламенител. Чепе, Мундлос и Бьонхарт потъват в неизвестност. Малко преди това Чепе моли баба си за пари, казва й, че я следят.

Днес Менди, а утре Сюзън

Докато е в нелегалност, Чепе използва над десет фалшиви имена. Сред известните са Менди Щрук, Силвия Росберг, Лиса Пол и Сюзън Дийнелт. Пред съседите си Чепе се представя за добра домакиня и приятелка, а фактът, че живее с двама мъже едновременно, обяснява така: единият мъж е приятелят й, а другият - брат й.

Човек може да си помисли, че Чепе е изпитвала копнеж към нормалния живот. Една от бившите съседки на зловещото трио разказва, че Чепе се отнасяла много любезно към съседите и често организирала градински партита с барбекю. "Трудно е човек да повярва, че тази жена може да е замесена в тези убийства", казва бившата й съседка.

Самата Чепе отказва да говори преди началото на процеса. Нейната адвокатка Аня Щурм съобщи, че клиентката й е решила да не прави никакви изявления. Не е ясно дали в съдебната зала Чепе ще стане по-разговорлива.