Семейство Джабер

Александър Колев

Вълната от настроения срещу бежанците завзе нови територии - кметът на Елин Пелин (от ВМРО) се закани, че ще прогони сирийско семейство с хуманитарен статут, което пребивава законно в България. Жителите на околните села също са взели решения да не допуснат чужденци. През миналата седмица и село Широка лъка протестира срещу двама афганистански младежи, настанени в дом за малолетни сираци. За тях имаше съмнения, че лъжат, че са непълнолетни, като в същото време нямаше как да се установи истинската им възраст. В крайна сметка едното от афганистанските момчета наистина се оказа непълнолетно, съобщи социалният министър Гълъб Донев. На държавната администрация й бяха необходими много дни, за да установи това. Г-н Донев не можа да обясни защо другото, което е видно, че е голямо, е било пратено в дом за деца до 14 г. Момчетата не са роднини, затова са разделени. Непълнолетният е настанен „в социална услуга за деца", информираха от социалното подпомагане. Другият вероятно е пратен в лагер.

На площада в Елин Пелин хора от града и кметът застанаха срещу сирийското семейство, представлявано от юрист сириец. Жителите заявиха, че не ги притесняват сирийците, а това, че след тях ще дойдат млади и здрави мъже от Афганистан, които са държали оръжие и знаят какво е смърт. „Тука турчин не е вирел, сириец няма да има - да ви е яд!", обяви пред тв камерите друг от местните. Трети обяви цинично, че чужденците първо трябва да се покръстят. Стигна се до намесата на полицията, която усмири хората.

Семейство Джабер живеят в Елин Пелин над два месеца без лични документи, а в града хората не ги искат. Според юриста Акрам Наюф от асоциация „Свободна Сирия" с този отказ общината нарушава международните конвенции и българските закони. „Тези хора има хуманитарен статут. Това е равносилно на постоянно пребиваване", каза той. Според него, щом семейството е получило статут, е минало през процедури и проверки, включително в ДАНС.

От агенцията за бежанците също не виждат пречка. „Изготвено е писмо до кмета, че са получили такъв статут с цел именно тяхната регистрация на мястото, което са заявили да пребивават. Няма законова пречка да се извърши такава регистрация в общината", каза Димитър Киров от дирекция „Качество на производството за международна закрила". На практика общината е длъжна да издаде документи на семейството, включително и адресна регистрация, на базата на която да получат лични документи.

Кметът Ивайло Симеонов обяви, че сирийците няма да могат да останат в общината. „Те трябва да намерят друго място, където да живеят. Не смятам да допусна който и да е да нарушава мира на моите съграждани", заяви кметът - 40-годишен доцент от Техническия университет, издигнат от коалиция „ВМРО - Нова България". Кметът уточни, че общината не е вземала решение, а той изпълнява волята на хората.

Според Фахим Джабер няма смисъл семейството му да се мести на друго място, където можело да ги очаква същото отношение. Той и съпругата му Фатима споделят, че са живели добре в Сирия преди войната. Преди пет години къщата им е разрушена и с децата си напускат родния Халеб и тръгват към Турция. „Търсехме спокоен живот. В България знаем, че всичко е много хубаво", каза г-н Джабер. Той смята, че такива неща не се случват в другите страни от ЕС.

Според кмета местните жители се наострили заради искане за настаняване на младежи бежанци в дома за сираци в Доганово. „Защо за български деца в дома в Доганово е забранено, а за сирийци и афганистанци е разрешено? Това е безумно", заяви той. От агенцията за социално подпомагане казаха, че в Доганово не са настанявани деца чужденци. Там вече не се настанявали и българчетата заради реформата - непълнолетните се поставяли в среда, близка до семейната. От думите на юриста сириец стана ясно, че семейството ще си търси правата, вероятно по съдебен път. Кметът може да бъде санкциониран, ако откаже да изпълни съдебно решение.