Хиляди поклонници всяка година се отправят по Коледа към мястото, където според светото писание се е родил Божият син – Иисус Христос.
Върху пещерата в палестинския град Витлеем е изградена църквата „Рождество Христово".
Любопитен и слабо известен факт е, че там има и българска следа. Върху арката вляво от входа има красива стара мозайка с надпис „Сердика“. Артефактът е в чест на църковния събор в земите на днешната българска столица София, свикан през далечната 342 г.
Храмът в днешно време е реновиран и възстановен.
Той се издига точно върху яслите на Божия син. Мястото на това велико събитие е отбелязано с 14-лъчна сребърна звезда. Върху нея има надпис, който гласи „Тук се роди Иисус Христос от Девата Мария“ ("Hic de virgine Maria Iesus Christus Natus est").
Реставрирани са и мозайките по пода и стените, датиращи още от 4-ти век. Само малка част от оригиналните стенни орнаменти е оцеляла до наши дни.
Мозайките, които са се съхранили, включват изображения на Дева Мария, ангелите, светиите Елеазар и Елуид, св. Йосиф.
Други пана описват различни библейски сцени, включително апостолите, които виждат възкръсналия Христос, и мозайки в чест на църковните събори в Антиох (341 г.) и Сердика (343 г.).
Красивите геометрични фигури от късноантичните подови мозайки от четвърти век са единствените останки от оригиналната базилика.
Църквата "Рождество Христово" е поръчана от императрица Елена около 325 г. и е построена 330-333 г.
Геометричните мозайки са от пода на тази оригинална църква от четвърти век.
Константиновата базилика е била унищожена в Самарянския бунт около 529 г., след което сегашната базилика е построена от император Юстиниан I. Стенните мозайки са произведени през 1165-1169 г. по поръчка за възстановителни работи от кръстоносния крал на Йерусалим Алмарих I (1163-1174) и чичо му византийски император Мануил I Комнин (1143-1180).
Творбата е подписана от Базилий както на сирийски, така и на латински. Църквата е била повредена при завладяването на Витлеем от кръстоносците през 1244 г. и е била пренебрегвана през следващите векове.
През 1479 г. базиликата е подложена на реставрация, по време на която остатъците от стенните мозайки са измазани и остават скрити до двадесет и първи век.
Поради разногласия между трите религии, които отговарят за базиликата, сградата е затворена през 19 век.
Подовите мозайки остават покрити под повдигнат под в началото на ХХ век.
През 2002 година е била застигната от куршумите на израелската армия през петте седмици на обсада, защото в нея са намерили убежище около 100 палестинци.
Църквата „Рождество Христово“ е подложена на спешни реставрации през 2013-2019 г., което е довело до преоткриването на стенните мозайки. Сега те са красиво реставрирани и видими за посетителите на базиликата.