Край на продажбата на напитки с добавена захар в училищата в България. Решението е част от борбата срещу детското затлъстяване, съобщи доц. Светослав Ханджиев - президент на Българската асоциация по изследване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания. В училищните бюфети и столове е забранена продажбата и на нездравословни храни, и то още от 2009 година, но повечето родители продължават да тъпчат с вафли, шоколади и сухи пасти децата си у дома. Дори им слагат в раниците за закуска в междучасията, разказа доц. Ханджиев. Българските деца са на пето място по затлъстяване в Европа, като за десетина години по този показател те са минали една позиция напред. Първи в класацията са ирландчетата непосредствено преди България, на четвърто място по излишни килограми са грузинчетата, показват данни на Европейската академия за науките за храненето.
В България над 220 хил. българчета са с наднормено тегло. По думите му е необходимо не само децата да бъдат обучавани в училище на здравословно хранене, но за това да се говори и на родителските срещи, както и под различни форми.
Ефект няма да има, докато в стола учениците се хранят нормално, а вкъщи всяка вечер ги тъпчат със сладкиши и пият безалкохолни, подчерта доц. Ханджиев. Той обясни, че оптималното количество захар, което може да се приема на ден, е 20 г. На практика обаче и деца, и възрастни приемаме най-малко три пъти повече. Според него децата трябва да хапват шоколад или шоколадово изделие не повече от два пъти седмично, а торта само на рожден ден. Не по-добра е картината със солта. При дневна норма за ученик в горните класове и възрастен човек от 5 г почти толкова има само в хляба, изчисли лекарят.