сн. bTV
Вицепрезидентът на България Маргарита Попова помилва мъж, извършил убийство и осъден на смърт, чиято присъда впоследствие е била заменена с доживотен затвор. Решението й възпламени страстите в страната и отприщи дискусия по какви критерии президентството решава да дарява свобода на хора, които са отнемали човешки живот, дори и да са се разкаяли после за това. Името на помилвания не се съобщава, а самият той, макар и да даде вече първите си изявления по медиите, също не пожела да разкрие самоличността си. Г-жа Попова обяви само, че изповедта му я разчувствала "до сълзи". Убиецът пък се защити пред bTV, че всеки човек може да се промени.
58-годишният мъж бе един от тримата затворници, помилвани от вицепрезидента сред 1,000 осъдени, които са подали молби. Той е бил готвач в Слънчев бряг и помни света навън отпреди 23 години, когато е бил арестуван. Твърди, че крие името си, защото се срамува от постъпките си в миналото. Делото срещу него е било за убийство, нанасяне на средна телесна повреда и изнасилване, всичко това извършено през 1990 г. Макар по това време в законодателството формално все още да присъства смъртно наказание, то не се прилага, понеже в страната има мораториум върху изпълнението на подобни наказания. Девет години по-късно, когато смъртните присъди са окончателно отменени, той получава доживотен затвор без право на замяна. Престоял е зад решетките 22 години, от които 18 в изолация при специален режим.
За него Слънчев бряг е без бетон от времето на социализма, а Бургас е мрачен град. Животът обаче бил по-истински, а не „менте като сега". „Така подло постъпиха с мен и аз да не остана по-назад си отмъстих. Изкупувам си греха, лека-полека. Ще ми тежи нещо на съвестта, но не мога, сгрешил съм. Има грешка - има прошка. Това нещо трябва да разбере българинът - че и у най-жестокия престъпник има нещо в него", казва мъжът, който дори не пожела да застане с лицето си пред камерите на телевизиите. Допълва, че е претърпял катарзис зад решетките след смъртта на свой близък. И по стар български обичай обвинява системата, че го е направила престъпник.
С много несвързани изречения пред bTV той описа стореното така: „Да ви кажа ли за какво бях в затвора? Ще ми се изсмеете - не си върнах детето. Развеждам се и ме осъдиха по чл. 182 за неспазване на съдебните решения. Взех си отпуската, за да вляза в затвора... Обществото ме направи престъпник - ако беше ме осъдил глоба или условна ми беше дал, нямаше да стигна до това." С този словоред, от който не се разбира много, не става ясно как точно е трогнал до сълзи вицепрезидента.
След 18 години в изолатор бившият готвач става библиотекар на затвора. Работи по 8 часа на ден, през което време трупал „кръстчета" с мисълта за живота навън. За да излезе навън обаче, съдът трябва да преразгледа наказанието му и да промени присъдата на 30 години затвор. Ако това стане, при положение че два отработени зад решетките дни се приемат за три излежани, пресмята, че ще е свободен след година.