Гърците са разделени по отношение на институционализирането на брака за еднополовите двойки, след като премиерът Кириакос Мицотакис обяви, че страната предприема стъпки за узаконяване на еднополовите бракове. Според поучване на Opinion Poll, 50,4% от гърците се отнасят отрицателно или по-скоро отрицателно към подобно предложение, а 46,7 на сто гледат положително на тази мярка.
Що се отнася до нагласата в зависимост от партията, за която гласуват, 39,6 % от избирателите на "Нова демокрация" са "за"%, а 58,4% против; 78 % от избирателите на СИРИЗА са съгласни, а 18,6 % не са съгласни; избирателите на ПАСОК подкрепят предложението с 46,9 %. Нещата обаче са много различни при въпроса за родителството от един и същи пол, където отрицателните нагласи имат цели 71,9 на сто от анкетираните.
Първото проучване на общественото мнение за 2024 г., публикувано в "Параполитика", отразява политическия климат в началото на новата година, когато общественият дебат е доминиран от темата за еднополовите бракове и родителството. Според проучването на АЛКО управляващата партия "Нова демокрация" понася електорални загуби заради дебата за еднополовите бракове за сметка на своите основни опоненти.
Правителството на Гърция е на път да узакони еднополовите бракове с подкрепата на опозицията. Планът, прокаран от дясноцентристкото гръцко правителство, ще бъде одобрен от парламента благодарение на подкрепата на лявата опозиция, въпреки отпора на Православната църква. Плановете на гръцкия министър-председател Кириакос Мицотакис за узаконяване на еднополовите бракове в страната и за разрешаване на осиновяването на двойки от ЛГБТК+ получиха решаващата подкрепа на лявата опозиция през изминалите дни.
Стефанос Каселакис, бивш банкер с открита хомосексуална ориентация, който оглавява радикалната лява партия "Сириза", заяви, че ще инструктира своите 38 депутати да гласуват за предложението, въпреки че критикува мярката, защото "тя не отива достатъчно далеч по отношение на родителските права".
Каселакис, който се ожени за съпруга си в Ню Йорк през октомври 2023 г., изрази желание да има деца чрез сурогатна майка - практика, която наскоро бе осъдена от папа Франциск и която бе обявена за незаконна в Италия. Новата мярка, прокарана от Мицотакис, не позволява на еднополовите двойки да придобиват деца чрез сурогатно майчинство в бъдеще. Пълните родителски права ще бъдат предоставени на еднополовите двойки, които вече имат деца.
Понастоящем страната разрешава тази процедура само в случаите на жени, които не могат да раждат деца по здравословни причини. Освен хетеросексуалните двойки, самотните мъже или жени могат да осиновяват деца. Предишният проект на закона, предложен по-рано тази седмица, позволяваше правото на родителство чрез сурогатни майки. В интервю за частната телевизия Star TV политикът заяви, че въпреки своите "несъвършенства", предложението, представено от министър-председателя, съдържа "някои положителни елементи".
Гърция вече узакони еднополовите партньорства през 2015 г.
Подкрепата на опозицията ще гарантира, че законът ще бъде приет в 300-местния парламент, въпреки че дузина депутати от дясноцентристката партия на Мицотакис - "Нова демокрация", се противопоставят на него. Партията има общо 158 депутати в парламента. Каселакис разкритикува министър-председателя за това, че е отказал да принуди всички депутати да подкрепят въпроса за правата на човека, като го нарече "политическо малодушие". Мицотакис беше преизбран за втория си мандат с убедителна победа само преди шест месеца.
Но най-яростните критики към плана идват от страна на Православната църква, която все още има огромно влияние върху Гърция. Тя предупреди, че "законът може да бъде първата стъпка в разграждането на гръцкото общество". Според църквата разрешаването на еднополовите бракове е първата стъпка към придобиване на родителски права от гей семействата.
Мицотакис отвърна на критиките, като заяви, че ще се вслуша в мнението на църквата, но посочи, че в крайна сметка "държавата е тази, която приема законите".
"Това, което ще приемем като закон, е брачното равенство, което означава премахване на всякаква дискриминация въз основа на сексуалната ориентация", каза той в интервю за националната телевизия ERT. "Решението не е нещо радикално различно от това, което се прилага в други европейски държави", подчерта министър-председателят.
Останалите десни партии в парламента също се противопоставят на мярката.