Политическата история на България преди установяването на комунистическия режим след Втората световна война е история на окупация и възпрепятстване на стъпките към представително управление. Преди и през XIX в. страната се е намирала под многовековна османска власт, която приключва през 1878 г. и в края на столетието е заменена от германски аристократи, „избирани“ за князе или царе на Княжество България от парламенти, които имат известна представителност.
В този смисъл, когато говорим за крайнодесни движения през този период от днешна гледна точка, съществува разлика, като се има предвид централната роля на царя. Въпросът за българския национализъм обаче винаги е бил очевиден, тъй като независимостта на страната остава застрашена дълго време поради близостта на Османската империя, а по-късно от съветското господство.
Това се казва в доклад на The Global Project Against Hate and Extremism, според който „Възраждане“ и БСП и още десет партии и организации, са хейт групи. Те пропагандират омраза, играят си със страховете на хората и разделят обществото.
Крайнодесните групи, пропагандиращи омраза и екстремизъм, които са активни през 2023 г. в България и са парламентарно представени са именно БСП и "Възраждане".
Това със сигурност не обхваща цялата екстремистка дейност, като се има предвид подмолният характер по-специално на неонацистките и футболните хулигански организации. Може би по-важното е, че този списък всъщност не предава омразата към българските етнически малцинства, която съществува масово в обществото.
България е критикувана от повечето международни организации, включително ООН, ЕС и други, за ширещата се омраза, дискриминация и насилие срещу нейните малцинствени общности.
Според доклада повечето от групите са базирани или имат седалище в София. Половината от групите са политически партии, включително "Атака", първата модерна крайнодясна партия, създадена през 2005 г., и "Възраждане", в момента третата по големина партия в България. Освен Възраждане, другите крайнодесните политически партии се явяват на все по-честите избори в България. Лидерите им бълват омразна и фанатизирана реторика и продължават да бъдат заплаха за българите. Нивото на враждебност към ромската общност е ужасяващо в България, се казва в доклада.
„И значителен фактор в проблема е, че онези, които са на власт, нормализират, а понякога и ръководят фанатизма срещу тези исторически маргинализирани хора.“
Например, лидерът на Националния фронт за спасение на България Валери Симеонов, настояваше за създаването на „модерни концентрационни лагери за цигани“, описвайки ромите като „нагли, диви, човекоподобни същества” и ромските жени като притежаващи „инстинктите на бездомни кучки”.
Много привържениците на тези партии се събират на годишния Луков факелен марш, в памет на Христо Луков, който е бил военен министър от 1935 до 1938 г. и нацистки колаборационист, изиграл ключова роля в депортирането на евреи от райони, окупирани от българската армия през Втората световна война.
Маршът, проведен за първи път през 2003 г., събира крайнодесни привърженици, ултранационалисти и неонацистки групи от България и други страни. Тя се организира от Българския национален съюз (БНС), също посочен в доклада на GPAHE. Въпреки че шествието беше забранено през последните години, по-малките събирания продължават.
Редица от партиите в доклада имат връзки или са вдъхновени от американски крайнодесни личности.
Например Волен Сидеров, лидерът на Атака, е сниман с бившия лидер на Ку Клукс Клан Дейвид Дюк, а протестите срещу COVID ваксините и блокирането, водени от крайнодясната партия Възраждане, включват американски екстремистки символи.
Председателят на Revival също е отявлен фен на Доналд Тръмп. Анти-ЛГБТК+ групите, включени в доклада, са свързани с базирани в САЩ групи, които също разпространяват същата анти-ЛГБТК омраза и екстремизъм в САЩ и в други части на света.
„Крайнодесните екстремистки движения вдъхновяват тероризма, масовите убийства и политиките за ограничаване на правата по целия свят и различните движения са все по-свързани помежду си“, каза Хайди Бейрих, съосновател на Global Project Against Hate and Extremism.
Партията на Костя Копейкин
„Възраждане“ е крайнодясна политическа партия, която получи 14% от гласовете през 2023 г., което я прави третата по големина партия. Това е най-добрият резултат, постигнат от крайнодясна партия в съвременната българска история досега.
Предполага се, че партията е проруска, защото се противопоставя на санкциите срещу Русия и предоставянето на военна помощ на Украйна. Запитан дали има критики към руския президент Владимир Путин, Николай Дренчев, депутат от „Възраждане“ и секретар на партията, заяви, че Путин поне „не е направил блицкриг в Украйна“. „Възраждане“ се ангажира с антиваксърски кампании, заема позиция против пандемичните мерки, отхвърля еврото, помощта за Украйна, ЕС и НАТО. Анализаторите описват партията като „най-големия победител“ от продължаващата българска политическа криза, която започна през април 2021 г. и доведе до пет последователни парламентарни избори за две години.
Партията разпространява конспиративни теории и фанатизъм. В реч пред партийни симпатизанти председателят Костадин Костадинов обясни, че е „крайно време“ да се разбере, че „не е нормално да си хомосексуалист и не е нормално в обществото да има еднополови бракове“. Костадинов веднъж каза, че българският депутат Даниел Лорер, който е с еврейски произход, е „чужденец“, въпреки че е български гражданин и бивш министър.
През 2021 г. кандидатът на партията за вицепрезидент заяви, че има „твърде много“ решения, взети от хора с чужди фамилии, и че за нея има твърде малко „български фамилии в българската политика, на българска земя, в българската държава“, и че „тези хора не трябва да забравят, че това е земята на българите и те са само гости“, въпреки че хората, към които се е насочила, са български граждани. Костадинов беше осъден от прокуратурата и помолен да се въздържа от дискриминационни забележки, когато нарече американския вицепрезидент Камала Харис „Камила“.
В отговор Костадинов казва, че понякога „бърка имената на животните“. „Възраждане“ набра влияние чрез противопоставяне на пандемичните мерки, включително на ваксинациите, с твърдението, че се налагат задължително. Въпреки че подобна мярка никога не е била въвеждана или дори предлагана, „Възраждане“ използва този фалшив аргумент, за да изгради своята база, като твърдеше, че само тя може да спаси българския народ от управление, излязло извън контрол. Членовете на партията също така наричаха COVID ваксините „експериментални течности“.
Партията организира протести пред Народното събрание срещу зеления сертификат – доказателство за ваксинация, което даваше възможност за участие в определени дейности по време на локдауните. На един от протестите Костадинов предупреди парламента, че „щом не искате да проявите разбиране, ще получите революция“. Протестиращите се оплакваха от „медицински фашизъм“ и използваха американски екстремистки символи, включително знамена на Конфедерацията и знамена с гърмяща змия и надпис: „Не стъпвайте върху мен“.
Други протестиращи държаха табели, свързващи ционизма с нацизма. През януари 2022 г., когато зеленият сертификат стана задължителен за лични парламентарни дейности, Костадинов сравни това с Холокоста и с крайно антисемитския Закон за защита на нацията от периода на Втората световна война. Коментарите на Костадинов са обект на остри критики от страна на българската еврейска общност. В отворено писмо до Костадинов от директора на организацията „Шалом“, която представлява българската еврейска общност, се осъжда направеното от него сравнение на сертификата с Холокоста. От своя страна Костадинов атакува директора във Facebook, заявявайки, че той е „застъпник на отдавна изчезнал народ“. Дори след като беше разкритикуван широко, Костадинов отказа да оттегли антисемитските си забележки. Костадинов е правил и много други екстремистки коментари.
Във видео, озаглавено „ТРЪМП“, той коментира, че САЩ са „империя на злото, която унищожава световния мир и нации и страни без никакви скрупули“ и че Тръмп е „единственият“, който е променил това. В същото видео Костадинов твърди, че България е „американска колония“, а повечето български медии са „американски канали“. Той разглежда по-голямата част от опозицията си като „национални предатели“, които се зарича да „накаже“. Те включват опозиционни партии, обществени фигури, влогъри, журналисти и други. Костадинов веднъж спомена във Facebook, че ще накаже „предателите“ по същия начин, по който кучетата се подлагат на забранения ритуал „тричане“, при който куче се обесва на въже над река и се върти, докато падне. Партията атакува български журналисти като „жълтокафяви отпадъчни води от американското посолство“ и често се опитва да ги изгони от брифингите си. Костадинов нарича журналистите „чуждестранни агенти“ и често отказва да говори пред представители на медиите.
Докладът определя като крайнодесни следните партии и организации:
- Атака
- БНС
- БСП
- Свобода за всеки
- ВМРО
- Кубрат Младост
- НФСБ
- Национална супротив
- Народна Партия Истината и само истината
- Възраждане
- РОД Интернешънъл
- Асоциация общество и ценности