Дългото управление на Реджеб Тайип Ердоган може да приключи скоро. На 14 май е първият тур на президентските избори и Ердоган може да ги изгуби след 20 години във властта.
Главният конкурент на 69-годишния действащ президент е 74-годишният Кемал Кълъчдароглу, депутат и лидер на опозиционната Републиканска партия.
Но готов ли е Ердоган да признае поражение? Или ще се опита да удържи властта със сила? На тези въпроси отговоря пред "Медуза" специалистът по Близкия изток и Турция Руслан Сюлейманов, пише "Сега".
Той отбелязва, че Ердоган е много удобен за Европа и още повече за Русия. Но не е ясно какво ще стане, ако опозицията спечели, тъй като по време на кампанията тя не коментира международната обстановка, само декларира да направи ревизия на политиката на Ердоган. И затова често я атакуват.
Ердоган смята да промени конституцията и да я направи още по-президентска и тогава с основание за Турция ще се говори като за деспотична държава. Освен това за него е въпрос на имидж да бъде президент на 29 октомври, когато се навършват 100 години от създаването на Турската република. Що се отнася да опозицията, нейната главна цел е да направи страната обратно парламентарна република.
Опозицията се състои от 6 много разнородни партии - ислямисти, националисти, либерали. Но те са солидарни по темата за парламентарната република. И това ще бъде болезнен отговор, казва експертът Сюлейманов и прогнозира труден преход заради различията в опозицията за икономическите реформи, за ролята на исляма в обществото, за отношенията с Русия и НАТО.
Според различни оценки той ще трае 2 години. 74-годишният Кълъчдароглу вижда ролята си да върне парламентарната република и после да се оттегли.
В световен план, ако опозицията победи, това ще бъде мощен пример за света, че автократ може да бъде сменен с избори. Ако Ердоган победи, това ще бъде голямо разочарование за привържениците на демокрацията.
Дали Путин ще помогне на Ердоган?
Според Сюлейманов това е напълно възможно, а и Кремъл не крие, че залага на Ердоган за изборите. Москва отдели 20 млрд. долара за АЕЦ "Аккую". От личното отшение на Путин към Ердоган си личи, че руският президент е заинтересован Ердоган да запази властта си.
В турската независима преса се обсъжда вероятността Ердоган да ползва руски хакери. Към днешна дата не се виждат резултатите от такава намеса, но не може да се изключи такава възможност.
На 11 май Кълъчдароглу публикува в Туитър остро обръщение към "руските приятели да държат ръцете си по-далеч от турската държава".
Адресатът са руските хакери. "Скъпи руски приятели, вие стоите зад монтажите, заговорите, Deep Fake съдържанието и записите, които вчера бяха разобличени. Ако искате дружбата ни да продължи и след 15 май, дръжте ръцете си по-далеч от турската държава. Както и преди, продължаваме да държим на дружбата и сътрудничеството между двете страни", написа Кълъчдароглу в Тутитър:
В момента според социологическите допитвания лидерът на опозицията води, но дали това показва реалната картина. Експертът обяснява, че
въпросът с допитванията в Турция е сложен,
защото много хора се страхуват да отговарят заради жестоките репресии в последните години над медиите. 95% от медиите принадлежат на близкото обкръжение на Ердоган. Имаше и много присъди по члена за "оскърбяване на президента". Има хора, вкарани в затвора заради туит. Но все пак рейтингът на Ердоган пада.
Сюлейманов казва, че в момента съотношението на силите е 50 на 50. Вероятността Ердоган да загуби изборите е голяма.
Основните претенции на опозицията към Ердоган са, че превърна Турция в едноличен режим и се обгражда все по-често с лоялни, но некомпетентни хора. В днешната опозиция има ярки бивши съратници на Еродган. Например бившият премиер и външен министър Ахмед Давутоглу. Или бившият финансов министър Али Бабаджан, който в момента е ключов фактор за икономическата политика на опозицията. Той често говори за некомпетентността на хората на Ердоган в икономиката - в последните години турската лира поевтиня 5 пъти. Инфлацията в края на 2022 г. беше 83% и докато светът вдига лихвите, Ердоган ги сваля, позовавайки се на някакви религиозни основания.
Ердоган наистина измъкна преди 20 години страната от кризата, но икономиката направи пълен кръг и се върна на същото положение. Опозицията критикува президента и за външната му политика - особено към страните от НАТО. Тя твърди, че за разлика от него ще решава всички въпроси с диалог.
Прогнозата на експерта е, че резултатите от изборите ще предизвикат още по-сложна картина в парламента. В допитванията партията на Ердоган изпревара Републиканската народна партия, но нито една коалиция няма да вземе 301 мандата в 600-местния парламент, за да прокарва законите си.
В момента Ердоган няма парламентарно мнозинство и затова трудно прокарва законите си. Но той заобиколи парламента, като премести със закон изборите от 18 юни на 14 май.
Как ще действа действащият президент при загуба е трудно да се прогнозира. Той е в състояние да изкара на улицата милиони поддръжници. В случай на загуба сигурно ще иска повторно броене, а защо не и нови избори.
Много вероятно е Ердоган да предприеме и нещо екстравагантно преди втория тур - ако се стигне до него. Обсъжда се, че това може да е евентуална провокация на турско-сирийската или на турско-гръцката граница. Въпреки че след земетресението гръцки сценарий не се обсъжда, тъй като Гърция много помогна на Турция.
Дали е възможен мирен преход при загуба на Ердоган?
Той се е вкопчил във властта и дори да не потопи загубата си в кръв, може да опита чрез Конституционния съд да оспори победата в своя полза, но ако всички институции се съюзят с опозицията, той ще се предаде.