Детските бракове намаляват - но с темпове, които няма да премахнат практиката за още 300 години, докато бурята от кризи може да обърне тенденцията, заяви във вторник агенцията на ООН за децата.
"Определено сме постигнали напредък в изоставянето на практиката на детските бракове, особено през последните 10 години. За съжаление, този напредък не е достатъчен", заяви пред АФП Клаудия Капа, водещ автор на доклада на УНИЦЕФ, публикуван във вторник.
Според оценките на УНИЦЕФ 640 милиона момичета и жени в днешно време са били омъжени, докато са били под 18 години. Понастоящем около 12 милиона момичета стават деца булки всяка година.
Но през последните 25 години темповете, с които се сключват такива бракове, се забавят: през 1997 г. 25 % от младите жени на възраст 20-24 години са били омъжени преди да навършат 18 години. До 2012 г. този процент е спаднал до 23%, а до 2022 г. - до 19%.
"При сегашните темпове може да се наложи да чакаме 300 години, за да премахнем детските бракове", предупреди Капа и добави, че повечето от тези бракове включват момичета на възраст от 12 до 17 години.
Дори и този крехък напредък е застрашен - УНИЦЕФ се опасява, че Ковид кризата, глобалните конфликти и нарастващото въздействие на изменението на климата може да обърне трудно постигнатите успехи.
"Светът е погълнат от кризи, които смазват надеждите и мечтите на уязвимите деца, особено на момичетата, които би трябвало да са ученици, а не булки", заяви ръководителят на УНИЦЕФ Катрин Ръсел.
Подобни кризи могат да накарат семействата да се чувстват принудени да омъжат децата си като средство за сигурност.
"Въпреки че детските бракове са явно нарушение на правата на децата, семействата често ги разглеждат като "защитна" мярка за момичетата, която осигурява финансова, социална или дори физическа защита", се отбелязва в доклада.