Отминалият юли е бил най-горещият юли в историята, с необичайно високи температури, регистрирани както на сушата, така и на морето, съобщи службата на ЕС по изменението на климата "Коперник" във вторник.

Учените потвърдиха очакванията си юли да бъде най-горещият месец в регистрираната история на метеорологичните изследвания.

Средната световна температура през юли от 16.95 градуса по Целзий е доста над предишния рекорд от 16.63C, поставен през 2019 г. Като 6 юли е бил най-горещият ден в историята на света, когато средните температури от полюсите до пустините са били 17.08C.

Всеки ден между 3 юли и 31 юли е счупвал предишния рекорд от 16.80C, поставен през август 2016 г. Тази година е третата най-топла година досега, каза заместник-ръководителят на "Коперник" Саманта Бърджис, цитирана от "Ройтерс".

Повишаването на температурите на морската повърхност, което започна през пролетта, достигна връх в края на юли, като в последния ден от месеца глобалните средни температури на морската вода достигнаха 20.96C, надхвърляйки с 0.01C рекорда от 2016 г.

"Току-що станахме свидетели на нови рекорди за всички времена на глобалните температури на въздуха и на повърхността на океана", заяви Бърджис, добавяйки, че данните показват спешността на усилията за намаляване на емисиите от парникови газове, които се смятат за основна причина за покачването на температурите.

"Коперник" изчислява, че юли вероятно е бил с 1.5 градуса по-топъл от прединдустриалнате епоха.

Гутериш обяви "епохата на глобалното сваряване", юли ще е най-горещият месец в историята.

Юни също счупи предишния температурен рекорд за този месец според "Коперник", който базира изчисленията си на набор от данни, събирани от 1950 г. насам.

Високите температури засегнаха значителни участъци от планетата, като топлинните рекорди бяха регистрирани от Долината на смъртта в американския щат Калифорния до Северозападен Китай, където бяха измерени над 52.2 градуса по Целзий. Канада и Южна Европа станаха център на горски пожари с необичайно висок интензитет.

В много части на Европа са наблюдавани по-високи от средните валежи, включително екстремни валежи и гигантска градушка.

Дори в Москва бяха измерени температури над 34 градуса, както и задържане на скалите на термометрите над 30-те в продължение на седмица, което е изключително необичайно за руската столица.

В Южното полукълбо Латинска Америка преживява необичайна зимна гореща вълна, а морският лед на Антарктика достигна ново рекордно ниско ниво през юли - с 15% под средното.

Тъй като се очаква феноменът Ел Ниньо да влоши ефектите от причинените от човека промени в климата, учените казват, че е възможно още рекорди да паднат.

"Рекордът от юли едва ли ще остане изолиран тази година", каза директорът на "Коперник" Карло Буонтемпо пред "Политико". Прогнозите на агенцията, добави той, "показват, че над сушата температурите вероятно ще бъдат доста над средните".