Съобщава се, че през последните седмици Русия е изтеглила по-голямата част от Черноморския си флот от окупирания Крим след поредица от успешни украински атаки. Отстъплението на руския флот е сериозна пречка за продължаващата инвазия на Владимир Путин и най-новата индикация, че Украйна печели битката за Черно море.
Сателитни кадри от началото на октомври показват, че руските кораби, включително три подводници клас "Кило", две фрегати с управляеми ракети и патрулен кораб, са били набързо изтеглени от родното им пристанище Севастопол в Крим и преместени в руското пристанище Новоросийск на източния бряг на Черно море, според "Wall Street Journal". Допълнителни руски военни кораби са били изтеглени от Севастопол и изпратени в други пристанища в далечния запад на Крим или на други места в Черно море.
Не е трудно да се разбере защо е дадена заповедта за изтегляне от Севастопол. От август 2023 г. насам Украйна извърши редица дръзки нападения, които подкопаха руската противовъздушна отбрана в Крим и нанесоха сериозни щети на самия флот, като сред жертвите са няколко големи военни кораба и една подводница. На 22 септември Украйна успя да бомбардира и частично да унищожи щаба на Черноморския флот в центъра на Севастопол.
Успехът на Украйна в битката за Черно море е още по-забележителен, защото в момента страната не разполага с действащ военноморски флот. Вместо това Украйна разчита на дръзки командоси, както и на комбинация от безпилотни самолети местно производство и крилати ракети с голям обсег, предоставени от западните партньори на страната. Този ограничен арсенал е използван с изобретателност, която се е превърнала във визитна картичка на украинските военни.
Първият забележителен пробив за украинските военни усилия в морето беше потопяването през април 2022 г. на флагмана на руския Черноморски флот "Москва". Два месеца по-късно украинските сили освободиха малкия, но стратегически важен остров Змиеносец, който се намира в близост до морските пътища в северозападната част на Черно море и беше завзет от Русия в първите дни на инвазията. Това беше последвано от поредица от все по-амбициозни удари с дронове по руски военни цели в Крим през втората половина на 2022 г. и през настоящата година.
Офанзивата на Украйна в Черно море има за цел да осигури редица важни цели. Чрез нанасяне на удари по Черноморския флот на Русия и по обекти в Крим Киев се надява да сложи край на морската блокада на своите пристанища и да наруши снабдяването на армията на Путин в Южна Украйна. В крайна сметка целта е да се направи по-нататъшната окупация на Крим несъстоятелна за руската армия.
Изтеглянето на руския флот от Севастопол подчертава ефективността на украинската тактика. Това може да се види и в неотдавнашното плахо отваряне на черноморските пристанища на страната за търговско корабоплаване. Русия първо започна да блокира пристанищата на Украйна в навечерието на пълномащабното нахлуване, преди да се съгласи на споразумение с посредничеството на ООН през лятото на 2022 г., което позволи ограничени доставки на зърно. След това Кремъл се оттегли от това споразумение за зърно през юли 2023 г. и заплаши да атакува всички товарни кораби, плаващи към Украйна.
Необезпокоявани от руските заплахи, в началото на август украинските власти обявиха нов "хуманитарен морски коридор", който преминава през украински води в северозападната част на Черно море и се простира покрай брега в близост до страните от НАТО - Румъния и България. До началото на октомври повече от десет кораба успешно отплаваха от украински пристанища по новия маршрут, който нарушава блокадата. Този морски трафик представлява икономически спасителен пояс за Украйна, който може да изиграе важна роля за способността на страната да се издържа в една дълга война.
Динамичният характер на последните събития в Черно море е в рязък контраст с относително статичната ситуация на фронтовата линия на войната в Южна и Източна Украйна, където украинските сили вече четири месеца се борят да пробият гъстите минни полета и силно укрепената руска отбрана. От юни насам липсата на напредък от страна на Украйна доминира в отразяването на войната. Този медиен акцент върху широкомащабните сухопътни операции замъгли по-широката картина на значителния успех на Украйна на Кримския фронт. Въпреки това новината за отстъплението на руския флот от Севастопол сега може да пренасочи вниманието.
В изказване на 3 октомври на конференция по сигурността във Варшава министърът на въоръжените сили на Обединеното кралство Джеймс Хийпи твърди, че военното значение на неотдавнашните операции на Украйна срещу Черноморския флот на Русия е сравнимо с освобождаването на Харковска област една година по-рано. "Функционалното поражение на Черноморския флот, а аз твърдя, че то е именно такова, защото флотът беше принуден да се разпръсне в пристанища, от които не може да оказва влияние върху Украйна, е огромна заслуга", коментира Хийпи в полската столица.
Малцина в Москва ще подценят значението на неотдавнашните неуспехи в Черно море. Напротив, те ще са наясно с нарастващата заплаха за Крим и за операциите на руската армия в южната част на Украйна, да не говорим за щетите, които се нанасят на и без това накърнения международен престиж на Русия. Отстъплението на руския флот от Крим е особено горчиво лично унижение за Владимир Путин, който започна инвазията си в Украйна преди почти десет години с триумфалното завземане на украинския полуостров през февруари 2014 г.
Окупацията на Крим беше безспорно най-популярното събитие, "красящо" цялото управление на Путин, което доведе до рекордно високи нива на одобрение и подготви почвата за последвалото нахлуване в континентална Украйна. Това прави настоящата ситуация още по-неудобна. Путин вече се опитваше да обясни очевидната неспособност на армията си да завладее държава, която той настоява, че не съществува. Сега той трябва да обясни и как някога прехваленият му Черноморски флот е победен от страна без военноморски флот.
Питър Диксън, "Атлантически съвет"