Украинската армия започва контраофанзива срещу руските сили “в няколко оперативни области“, обяви съветникът на украинския президент Михаил Подоляк в Twetter.
“Това радикално променя нагласите на страните“, добави той, без да дава повече подробности.
Във ежедневната сводка на Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна се говори за“високата интензивност на бойните действия“, но не каза къде сраженията са били най-тежки. На този фон се увеличава и броя на загиналите след русото нахлуване в Украйна на 24 февруари.
Спешната медицинска помощ в Харковска област съобщава за най-малко 500 цивилни жители на Харков, които са убити. Това е вторият по големи град в страната, който бе подложен на тежки бомбардировки от Русия, въпреки че рускоговорящите в него са огромно мнозинство.
Украйна съобщава за 103 деца, които са убити досега във войната. Руските сили са нанесли удари по над 400 учебни заведения и 59 от тях са разрушени.
В Чернигов, който успява да удържа на руските атаки от самото начало на войната, няма електричество. Губернаторът на Чернигов Вячеслав Чаус каза, че въоръжените сили на Украйна действат “мощно и всеки час нанасят мощни удари на руския враг“.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви по-рано, че мирните преговори с Русия започват да "звучат по-реалистично, но все още е необходимо време" за постигане на пробив. В последното си видеообръщение във Facebook той коментира, че за победата над Русия ще са необходими усилията на всички украински граждани.
Украинският преговарящ Михайло Подоляк заяви, че по време на преговорите е имало "фундаментални противоречия", но "със сигурност има място за компромис".
Русия продължава да оказва натиск върху Украйна официално да се откаже от намерението си някога да се присъедини към НАТО и официално да признае отцепническите провинции Донецк, Луганск и Крим.
Във вторник украинските власти изразиха надежда, че войната може да приключи по-рано от очакваното, вероятно до май, като заявиха, че Москва може да се примири с неуспеха си да наложи ново правителство със сила.
"Срещите продължават. Информиран съм, че позициите по време на преговорите вече звучат по-реалистично. Но все още е необходимо време решенията да бъдат в интерес на Украйна", каза Зеленски във видеообръщение.
Като намек за възможен компромис, Зеленски каза по-рано, че Украйна е готова да приеме гаранции за сигурност от Запада, които да компенсират евентуален отказ от присъединяване към НАТО.
Москва разглежда всяко бъдещо членство на Украйна в НАТО като заплаха и поиска гаранции, че никога няма да се присъедини. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че е твърде рано да се прогнозира напредък в преговорите.
"Работата е трудна и в настоящата ситуация самият факт, че (преговорите) продължават, вероятно е положителен“, коментира Песков. Русия нарича действията си "специална военна операция" за демилитаризиране и "денацификация" на Украйна.
Президентът на САЩ Джо Байдън ще направи първото си посещение в Европа, откакто Русия нахлу в Украйна, за да обсъди кризата със съюзниците от НАТО следващата седмица, съобщи Белият дом. Байдън ще присъства на среща на лидерите на НАТО в Брюксел на 24 март.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.