Украйна планира да разруши Керченския мост през първата половина на 2024 г., пише британският вестник "Гардиън", позовавайки се на източници от украинското военно разузнаване. Според тях това събитие е "неизбежно".

Мостът, свързващ Русия с окупирания полуостров, е добре защитена цел и руската страна "е предприела широкообхватни мерки за защита на пресичането, укрепване на противовъздушната отбрана и разполагане на "шлеп-мишена", който да действа като примамка за управляеми ракети", пише вестникът.

Въпреки това, един от източниците на изданието, високопоставен офицер от украинското разузнаване, твърди, че ръководителят на разузнаването Кирил Буданов разполага с "повечето средства" за постигане на тази цел. Освен това Буданов следвал "одобрения от украинския президент Владимир Зеленски план за минимизиране на морското присъствие на Русия в Черно море".

Кримският мост вече два пъти беше атакуван от украинските въоръжени сили: през лятото на 2023 г. и през есента на 2022 г. В резултат на всеки един от тези инциденти мостът получи значителни щети, които изискваха време за отстраняване, поради което движението по моста беше забранено или ограничено.

За руския президент Владимир Путин мостът е символ на това, което той смята за едно от най-големите си постижения - "връщането" на полуострова към Руската федерация през 2014 г. За Киев пък мостът е омразен символ на окупацията и унищожаването му ще "укрепи кампанията на Украйна за освобождаване на Крим и ще повиши бойния дух" на украинската армия, пише "Гардиън".

Но за Русия мостът през Керченския пролив също е важна стратегическа цел и ако бъде разрушен, руската армия ще трябва да транспортира военни товари по пътя през временно окупираните южни територии на Украйна. Според източници на изданието това може значително да подкопае способността на Кремъл да провежда настъпателни операции.

За две години война Русия загуби общо повече от 20 кораба от Черноморския си флот, включително десантни кораби, подводници и флагманския крайцер "Москва". През последните пет месеца украинските въоръжени сили изпратиха на дъното седем десантни кораба и големи кораби на Черноморския флот. Последният от тях е "Сергей Котов", който беше потопен в началото на март след нападение от 10 украински безпилотни дрона-амфибии "Magura V5". Украинското разузнаване твърди, че това е "подготвителна операция" преди нова атака на Керченския мост.

Западни военни също казват, че Керченският мост е важна стратегическа цел. Например бившият главнокомандващ силите на НАТО в Европа Филип Брийдлав по-рано предложи на Киев да атакува моста. Според него този удар би бил съществен за Москва. Военнослужещият подчерта, че Украйна има пълното право да предприеме подобни действия, тъй като Русия е нахлула на територията на съседна държава.