Украйна ще позволи на чуждестранни оръжейни компании да изпробват най-новите си оръжия на фронтовата линия във войната срещу руската инвазия, заяви подкрепената от държавата киевска група за инвестиции и поръчки на оръжия „Brave1“, предаде Ройтерс.
В рамките на схемата "Тест в Украйна" компаниите ще изпращат свои продукти в Украйна, ще провеждат онлайн обучение за това как да бъдат използвани те, след което ще изчакат украинските сили да ги изпробват и ще изпратят доклади от опитите, се казва в изявление на групата.
"Това позволява на компаниите да разберат какво наистина работи на фронтовата линия", заяви Артьом Мороз, ръководител на звеното за връзки с инвеститорите на „Brave1“. Той говори пред Ройтерс по време на отбранителна конференция в Висбаден, Германия.
Мороз каза, че има голям интерес към схемата, но не назова имената на компаниите, които са се съгласили да я използват и отказа да навлезе в повече подробности за това как ще функционира тя и какви разходи ще бъдат свързани с нея, ако има такива.
„Имаме списък с приоритети. Един от тях е противовъздушната отбрана: нови системи за противовъздушна отбрана, прехващачи на дронове, системи с изкуствен интелект, всички решения срещу планиращи бомби“, отбеляза Мороз. Освен това, списъкът с технологии, които ще бъдат тествани с приоритет, включва водни дронове, електронни системи за профилиране на земята и усъвършенствани системи за насочване на огъня, използващи изкуствен интелект.
По-рано, по време на Конференцията за възстановяване на Украйна, която се проведе в Рим, украинският министър на цифровата трансформация Михаил Федоров и европейският комисар Андрюс Кубилюс обявиха новата инициатива BraveTech EU. В нейните рамки европейските стартиращи компании за военни технологии ще получат средства от Европейската комисия, за да тестват своите продукти директно на бойното поле в Украйна. Федоров уточни, че това се отнася както за отделни европейски и украински проекти, така и за съвместни.
"Надяваме се, че обменът на технологии ще се осъществи органично. Важно е да се подчертае тук, че ще направим всичко, което направихме за Украйна, но сега ще привлечем и европейски стартиращи компании“, отбеляза украинският министър.
Мегасделка със САЩ
Американският президент Доналд Тръмп и украинският му колега Володимир Зеленски обмислят сделка, включваща закупуване от Вашингтон на изпитани в битка украински дронове в замяна на придобиване от Киев на американски оръжия, каза в четвъртък украинският лидер в интервю за в. "Ню Йорк пост".
Зеленски каза, че последните му разговори с Тръмп са били съсредоточени върху сделка, която да помогне и на двете страни да развият авиационните си технологии.
Украинските дронове са способни да нанасят удари по цели на дълбочина от 1300 км на руска територия.
"Народът на Америка има нужда от тази технология и трябва да я имате в своя арсенал", каза Зеленски в интервюто за "Ню Йорк пост", дадено вчера.
Украинският лидер допълни, че дроновете са ключово оръжие, което позволява на страната му да се бори руската инвазия вече повече от три години.
"Готови сме да споделим този опит с Америка и нашите европейски партньори", каза украинският президент. Той уточни, че Украйна преговаря по въпроса още с Дания, Норвегия и Германия.
Бюджетът за отбрана и национална сигурност на САЩ за следващата година предвижда увеличаване на разходите за малки дронове, отчасти заради уроците на войната в Украйна, в която дроновете се доказаха като евтина, но ефективна и неизменна част от бойните действия.