Украинският президент Володимир Зеленски подписа в Брюксел 10-годишен пакт за сигурност с Европейския съюз. Дни след като ЕС обяви, че започва официални преговори за членство с Киев, Зеленски присъства на среща на върха на лидерите на блока, за да се срещне с някои от най-верните поддръжници на Украйна в лицето на руската инвазия.

"Благодаря на Вас и на всички лидери на ЕС за този исторически резултат. Чакахме го дълго време", каза президентът в изявление от белгийската столица, предаде АФП.

Той изтъкна необходимостта от предприемане на "следващи стъпки", включително по отношение на системи за противовъздушна отбрана: 

"Те са ни необходими спешно на бойното поле."

Споразумението за сигурност, подписано с ЕС, отразява вече сключените от Киев договори с редица държави, включително Германия и Франция.

"За първи път това споразумение ще закрепи ангажимента на всички 27 държави членки да предоставят на Украйна широка подкрепа, независимо от всякакви вътрешни институционални промени", написа Зеленски в X.

"Всяка стъпка, която правим, ни приближава към историческата ни цел за мир и просперитет в нашия общ европейски дом", добави той.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел приветства "положителните" споразумения.

"Това е много важно, за да можем да дадем сигнал, че възнамеряваме да подкрепяме Украйна толкова дълго, колкото е необходимо", каза Мишел, застанал до Зеленски.

Киев вече подписа 17 подобни двустранни споразумения за сигурност, включително със САЩ, Великобритания и Япония. Те не са пактове за взаимна отбрана, а вместо това очертават плановете на ключовите държави да подкрепят Украйна с военна, финансова, хуманитарна и политическа помощ в продължение на няколко години.

В споразумението между ЕС и Киев се казва, че блокът ще се стреми да продължи да финансира доставките на оръжие за Украйна, да продължи обучението на киевските войски и да увеличи усилията си за укрепване на отбранителната индустрия на страната. Няма конкретни ангажименти за нова помощ от ЕС, след като някои страни отказаха да дадат категорични обещания. Вместо това в споразумението се посочва само, че до 2027 г. "могат да бъдат предвидени" допълнителни годишни траншове от помощи на стойност, приблизително равна на пакета от 5 милиарда евро за тази година.

Както и при другите пактове, споразумението включва и клауза, според която ЕС ще се консултира с Украйна в рамките на 24 часа в случай на "бъдеща агресия" от страна на Русия. Украйна представя споразуменията като мост към членство в ЕС и НАТО. Инициативата за подписването им беше обявена на срещата на върха на НАТО миналата година, след като Киев получи отказ за ясна времева рамка за присъединяване към Алианса.