Украйна е попълнила въпросника за присъединяването към Европейския съюз. Това съобщи Игор Жовква, заместник-началник на кабинета на президента Володимир Зеленски.
По време на посещението си в Киев на 8 април председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен връчи на президента Зеленски въпросника, след чието попълване Еврокомисията ще може да препоръча на Съвета на Евросъюза да започне обсъждане на евентуално начало на преговорите за присъединяване на Украйна към общността.
"Очакваме препоръката да бъде позитивна и тогава топката ще бъде в полето на държавите членки на съюза", заявиха от президентската канцелария в Киев, уточнявайки, че Украйна очаква да получи статута на кандидат за еврочленство през юни по време на срещата на Европейския съвет.
"След това ние ще трябва да започнем преговорите за присъединяване. И след като веднъж започнем тези преговори, вече ще можем да говорим за пълноправно членство в общността", посочи още Жовква.
На 8 април Фон дер Лайен увери, че до становище за Украйна ще се стигне "само за седмици" и няма да отнеме години, каквато по принцип е процедурата.
През последните седмици коментарите за промяна в архитектурата на международните отношения и сигурност в региона се засили, след като Швеция и Финландия дадоха индикации, че са готови да обсъждат своето присъединяване към НАТО. Русия отговори, че ако подобно намерение бъде реализирано, ще последват реакции, включително разполагането на ядрено оръжие в района на Балтика.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обяви, че е алиансът е готов да даде "гаранции за сигурност" на двете северни страни, ако си навлекат гнева на Москва.
Говорителят на руското МВнР Мария Захарова заяви, че членство на Швеция и Финландия в НАТО няма да укрепи тяхната сигурност и ще последва отговор
Финландският министър по европейските въпроси Тити Тупурайнен заяви в петък, че е "много вероятно" страната да се присъедини към НАТО и че "огромно мнозинство" от финландските граждани са за членство в съюза. Премиерът Санна Марин пък каза по-рано, че "няма друг начин Финландия да гарантира сигурността си, различен от член 5 от договора за НАТО".
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.