Южна Корея ще помогне за повторното задомяване на почти половин милион кучета, отглеждани за храна, и ще даде на животновъдите субсидии и стимули, за да им помогне да се подготвят за забраната на практиката, която трябва да влезе в сила в началото на 2027 г., съобщи министерството на земеделието в четвъртък, цитирано от "Ройтерс".

През януари парламентът прие законопроект за забрана на яденето и продажбата на кучешко месо, слагайки край на противоречивата вековна традиция в страна, в която се наблюдава нарастваща подкрепа за хуманното отношение към животните и намаляващ апетит към храната.

Парк Беом-су, заместник-министър на земеделието, каза, че правителството ще похарчи около 100 милиарда вона 75 милиона долара за стимули за животновъди, фермери и ресторанти, за да ги насърчи да затворят бизнеса си.

Животновъдите също могат да получат до 600 000 вона (452 ​​долара) за всяко куче, което предадат, а властите ще се опитат да осиновят възможно най-много от тези животни или да ги настанят отново в приюти, добави той.

"Въпреки че мнозина са загрижени, че останалите кучета може да бъдат евтаназирани или много от тях да бъдат преработени за консумация през следващите три години, със сигурност мога да кажа, че това не е нашият план", каза Парк.

В Южна Корея яденето на кучешко месо някога се е разглеждало като начин за подобряване на издръжливостта през влажното лято в Корея, но практиката е станала рядка, тъй като все повече корейци смятат кучетата за домашни любимци и критиките за това как се колят кучетата нарастват.

Южна Корея има повече от 1500 ферми за развъждане на кучета и повече от 200 кланици за кучета. Около 2300 ресторанта все още сервират кучешко месо.

Подкрепата за забраната, която влиза в сила през февруари 2027 г., нарасна при президента Юн Сук Йол, любител на животните, който притежава шест кучета и осем котки, заедно с първата дама Ким Кеон Хи, която също е яростен критик на яденето на кучешко месо.

Планът на правителството обаче предизвика критики от някои активисти на животните и членове на индустрията за кучешко месо.

Ръководителят на кампания в групата за правата на животните Humane Society International Сангкюнг Лий, каза, че въпреки че планът бележи важен крайъгълен камък, властите трябва да проявяват по-добро и по-хуманното отношение към животните, които вече не се отглеждат за храна.

"Няма начин приютите за животни да могат да приемат толкова голям брой кучета", каза той пред Ройтерс, отбелязвайки, че по-малко от 10% от домашните любимци в Южна Корея са спасени животни.

Джу Йонгбонг, който представлява група за индустрията за кучешко месо, каза, че държавните субсидии са недостатъчни и обеща да се бори за по-добра подкрепа. "Това е нашето препитание и ако правителството иска да го изоставим, трябва да последват по-разумни планове за подкрепа", каза Джу.