Глобално избелване на корали, което започна миналата година, бързо се разрасна до най-големите регистрирани размери, засегнатата площ на рифа продължава да расте.

От началото на 2023 г. до 10 октомври 2024 г. „приблизително 77 процента от площта на световния риф е претърпяла топлинен стрес заради ниво на избелване“, рязкри Дерек Манзело от Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA) пред AФП. Той каза, че продължаващото избелване, което е четвъртото от 1998 г. насам, е надминало предишния рекорд от 65,7 процента за половината от времето и „все още се увеличава по размер“.

Коралите са морски безгръбначни, съставени от отделни животни, наречени полипи. Те имат симбиотична връзка с водораслите, които живеят в тяхната тъкан и осигуряват техния основен източник на храна, както и техните завладяващи цветове. Когато водата е твърде топла – като например по време на горещи вълни, които удариха райони от Флорида до Австралия през изминалата година – коралите изхвърлят водораслите си и побеляват. Този ефект, наречен „избелване“, ги заплашва с болести и с риск от умиране.

Последният рекорд беше поставен по време на третото глобално избелване, което продължи от 2014 до 2017 г. и последва предишни събития през 1998 и 2010 г. Мониторингът на топлинния стрес на NOAA се основава на сателитни измервания от 1985 г. до наши дни.

Манзело каза, че NOAA е потвърдила доклади за масово избелване на корали от 74 държави или територии от февруари 2023 г. „Това включва места в северното и южното полукълбо на Атлантическия, Тихия и Индийския океан“, добави той на АФП по имейл.

Приблизително 850 милиона души по света разчитат на кораловите рифове за храна, работни места и за защита на бреговете от бури и ерозия, според Фонда на дивата природа (WWF). Екосистемите осигуряват убежище за живота в океана, те са обитавани от над една четвърт от морските видове.