Д-р Джеф Бронстийн и колегите му от Университета на Калифорния в Лос Анджелис доказаха как замърсяването на въздуха допринася за натрупването на токсични белтъчини в мозъка, съобщи електронното издание Медикъл Експрес.
С изследване върху рибки данио те установяват процеса, при който замърсяването на въздуха уврежда мозъка и потенциално допринася за развитие на Паркинсон.
Резултатите от изследването им, публикувани с сп. "Токсиколоджикал сайънсис", сочат как химикалите в изпаренията от дизелово гориво могат да отключат натрупване в мозъка на протеина алфа синуклеин, наблюдавано при пациенти със заболяването.
Предишни изследвания установиха, че хората, живеещи в райони със завишени нива на замърсяване от автомобилен трафик, страдат по-често от Паркинсон. За да изследват ефекта на дизела върху мозъка, д-р Бронстийн и екипът му решават да проучат дизеловите изпарения върху дарио в лабораторни условия.
Тези изследвания ни позволиха да видим какво се случва в мозъка на различни етапи, каза д-р Лиса Барнхил, автор на изследването.
Добавените във водата на рибките химикали от дизеловите изпарения водят до промени в поведението на рибите и невроните им умират. За да потвърдят ефекта върху хора, лекарите повтарят експеримента и върху култивирани човешки клетки и доказват, че те също умират под въздействието на вредните химикали от дизеловите изпарения.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.