Тялото на 30-годишната телевизионна водеща беше открито на 6 октомври през деня в гористо, популярно за спортуване място в Русе. Жертвата е била нападната докато тичала по алеята.Тя е била убита по особено жесток начин, като преди това е била изнасилена.От мястото на престъплението липсват някои дрехи на журналистката, ключове за кола и мобилен телефон. Полицията и прокуратурата работят по случая.
По-късно през деня полицията открива автомобила на жената, но останалите вещи все още се търсят. "По случая се работи денонощно. Имаме експертен потенциал. Надявам се скоро да имаме повече информация за самоличността на извършителя", каза окръжният прокурор на Русе Георги Георгиев.
Виктория Маринова e административен директор и водеща на предаване в една от местните телевизии в града. Разследващите не изключват нито една версия за убийството на младата жена – от това то да е свързано с работата й като разследващ журналист до това да е случайна жертва на насилник убиец. В близост до мястото на престъплението е клиника за психично болни.
Маринова е майка за 7-годишно момиченце. Сред последните и материали е разследване за небезисвестната фирма “Джи Пи Груп”, която беше уличена и от разследване на сайта “Биволъ”. "Джи Пи Гейт" започна от разследване на сайта "Биволъ" за измами и корупция при усвояване на европейски средства. След публикуването на разследването за корупция бяха задържани журналистът Димитър Стоянов и румънският му колега Атила Биро. Двамата бяха арестувани, след като "Биволъ" подаде сигнал до МВР, че от офисите на строителната фирма „Джи Пи Груп" започва изнасяне на документи, които са изгаряни в района на Радомир, а двамата журналисти са били на мястото, за да заснемат изгарянето. От "Джи Пи Груп" отричат да са замесени в незаконна дейност и да са горили документи.
Въпреки, че засега няма данни убийството да е пряко свързано с работата на Маринова полицията каза, че работи и по тази версия.
„Въпрос на време е да разкрият убийството в Русе”, каза премиерът Бойко Борисов, който сподели, че властите са събрали достатъчно ДНК материал.
Shocked by horrific murder of investigative journalist Victoria Marinova in #Bulgaria. Urgently call for a full and thorough investigation. Those responsible must be held to account. #journosafe #SOFJO
— OSCE media freedom (@OSCE_RFoM) October 7, 2018
Медии по целия свят съобщиха за бруталното убийство и припомниха, че страната ни е на последно място по свобода на словото в ЕС.
Комитетът за защита на журналистите призова българските власти да извършат задълбочено разследване на убийството на българската журналистка Виктория Маринова, се казва в декларация на Комитета, публикувана на сайта му. "КЗЖ е шокиран от варварското убийство на журналистката Виктория Маринова. Българските власти трябва да положат всички усилия и да използват всички ресурси, за да извършат цялостно разследване и да изправят отговорните пред правосъдието", заяви в Брюксел представителят на представителя на Комитета в Европейския съюз Том Гибсън.
Изследване на Комитета сочи, че в Европейския съюз през изминалата година са убити двама журналисти заради работата им. Словашкият разследващ журналист Ян Куциак бе застрелян през февруари 2018 г. в Словакия, а известната малтийска разследваща журналистка Дафне Керуана Галиция бе убита през октомври 2017 г. от експлозия в колата й близо до дома й в Малта, напомня Комитетът за защита на журналистите, чиято централа е в Ню Йорк.
Организацията Репортери без граници също призова българските власти да "хвърлят цялата светлина върху този ужасяващ акт" и да осигурят защита на колегите на Маринова.
Представителят за свободата на медиите в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) Арлем Дезир заяви, че е шокиран от убийството на разследващ журналист и призова за цялостно и стриктно разследване.