Съединените щати са на път да научат по трудния начин какво се случва, когато цяло поколение медицински сестри се пенсионират без достатъчно нови попълнения, които да заемат местата им до болничните легла, пише The Time.

Реалността показва, че медицинските заведения във всяко кътче на страната закриват легла, отделения и дори цели съоръжения поради невъзможност да осигурят достатъчно персонал.

Медицинските сестри, достатъчно възрастни, за да се пенсионират днес, са свикнали с недостига на здравни специалисти в САЩ, но дори те ще ви кажат, че никога намирането на персонал не е било по-голямо предизвикателство. 

Федералните икономисти изчисляват, че здравната система ще трябва да добавя поне 200,000 нови медицински сестри всяка година до 2026 г. Друго проучване на работната сила пък прогнозира недостиг на повече от 450,000 медицински сестри през следващите две години. 

Кризата се дължи както на повишено търсене на медицински грижи от страна на застаряващото население, така и на ограничения, които пречат на медицинските сестри да практикуват спрямо техните лицензи, но и на множество напускащи системата, заради продължително прегаряне от пандемията, невъзможност да се обучават достатъчно нови медицински сестри и да се набират квалифицирани служители от чужбина. 

Училищата за медицински сестри

отхвърлят десетки хиляди кандидати

всяка учебна година. Не защото те не успяват да изпълнят критериите за прием, а до голяма степен защото учебните заведения нямат достатъчно преподаватели, които да ги обучат. 


Тъй като ограниченият капацитет за обучение намалява броя на новодипломираните специалисти, болниците все повече разчитат на медицински сестри от чужбина, които вече нараснаха до около 15% от сестринската работна сила в САЩ. 

Имиграцията в сектора на здравеопазването, базирана на заетост, обаче е сложен лабиринт от правила и разпоредби, който не улеснява медицинските сестри от чужбина да емигрират и да започнат да се грижат за американските пациенти. 

Съгласно действащото законодателство те се състезават за същия ограничен брой базирани на заетост зелени карти в рамките на огромна група кандидати, която включва IT служители, адвокати, инженери и архитекти. За разлика от тези други работници, медицинските сестри не отговарят на изискванията за временни визи. И така, докато много компютърни специалисти от други страни кандидатстват за зелени карти, след като вече са се преместили в САЩ и работят с виза H1-B, то медицинските сестри трябва да изчакат завършването на процеса за получаване на виза изцяло в чужбина. 

В най-добрия случай това е многогодишен процес, в който медицинската сестра е положила изпити по английски език и за лиценз, създала е отлично клинично досие в чужбина и е получила оферта за работа, за която е доказано, че не вреди на работната сила в САЩ. 


Сега времето за изпълнение на този график ще нарасне значително заради

неотдавнашното замразяване на визите,

въведено от Държавния департамент на САЩ. 

След пандемията, възстановяващото се търсене за тази категория разрешителни принуди властите да издадат известие за ретрогресия на визите, имиграционен термин, който се отнася до допустимостта със задна дата. 

В резултат на това всяка медицинска сестра, която е отговаряла на изискванията за зелена карта след 1 юни 2022 г., все още няма право да влезе в страната, докато изоставането не бъде изчистено. 

Така на практика американските болници скоро няма да получат персонала, на които разчитаха. А отговорността пада върху Конгреса, който си запазва правомощията да издава визи и да ги разпределя за определени категории предпочитания на имигранти. 


Всяка година проблемите с обработката водят и до това, че хиляди издадени визи остават неизползвани. Множество експерти започнаха да оказват натиск върху Конгреса да върне някои от тези разпределени, но неизползвани зелени карти за експресно получаване от медицински сестри имигранти. 

Според безпартийната изследователска служба на Конгреса има приблизително 220,000 визи, базирани на трудова заетост, които са били налични за повторно използване към 2021 г.