Първите директни мирни преговори между Русия и Украйна от повече от 3 години насам започнаха в Истанбул в петък. Тя бяха предшествани от тристранна среща между САЩ, Украйна и Турция в двореца Долмабахче.

Украинският екип се ръководи от министъра на отбраната Рустем Умеров, а руската страна се оглавява от съветника на Кремъл Владимир Медински. Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан е домакин.

Това са първите преки разговори между Москва и Киев след неуспешните преговори, проведени седмици след началото на непредизвиканата руска агресия срещу Киев през февруари 2022 г.

След срещата със САЩ и Турция Умеров каза, че Украйна е готова за „преки преговори на най-високо равнище“ и за „пълно и безусловно прекратяване на огъня“.

„Мирът е възможен само ако Русия покаже готовност за конкретни действия“, каза Умеров, като очерта искания, включващи „пълно прекратяване на огъня за поне 30 дни“, връщане на принудително депортираните украински деца и размяна на военнопленници.

Мирните преговори бяха предложени от президента на Русия Владимир Путин в отговор на призивите на Украйна, европейските държави и Съединените щати за 30-дневно прекратяване на огъня. Впоследствие президентът на Украйна Володимир Зеленски изрази готовност да преговаря с Путин в Истанбул. Руският президент обаче не отговори на тези призиви.

Зеленски, който в четвъртък се срещна с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган в Анкара, каза, че също няма да присъства на преговорите. Той разкритикува решението на Путин да изпрати в Истанбул делегация от по-ниско ниво.

В дните преди срещата президентът на САЩ Доналд Тръмп сигнализира, че може да пътува до Турция, за да вземе участие в разговорите, ако и Путин присъства. „Нищо няма да се случи, докато аз и Путин не се съберем“, каза Тръмп, след като Кремъл обяви, че изпраща делегация на по-ниско ниво.

На 16 май Тръмп съобщи, че се връща във Вашингтон след посещение на Близкия Изток. „Нека да видим какво ще се случи с Русия и Украйна“, каза той и добави, че ще се срещне с Путин „веднага щом успеем да го организираме“.

На 15 май държавният секретар на САЩ Марко Рубио също каза пред Фокс Нюс, че няма да има пробив, ако Тръмп и Путин не седнат „един срещу друг“ на масата.

Путин започна войната си срещу Украйна през 2022 г. - осем години след като Русия завзе украинския полуостров Крим и разпали война в източния регион Донбас. Сега Русия държи около една пета от територията на Украйна.

Единствените предишни опити за преки мирни преговори между двете страни се проведоха през пролетта на 2022 г. В тези преговори Русия се стремеше към сделка, която според анализатори щеше да бъде равносилна на капитулация на Киев, оставяйки Украйна неутрална страна с малка и безсилна армия, ограничен суверенитет и малък или никакъв достъп до подкрепа от страна на Запада в областта на сигурността.