Два самолета 737 MAX на Boeng, предназначени за китайска авиокомпания, се връщат в САЩ.
Едната от машините е кацнала през уикенда край производствената база на американския авиогигант край Сиатъл, съобщава "Ройтерс". Втората се очаква по-късно, като движението ѝ обратно към Америка е видимо от сайтове за проследяване на информация за полети.
Първият самолет е бил предназначен за китайската авиокомпания Xiamen Airlines и е бил боядисан в цветовете и логото ѝ.
По-късно говорител на китайската компания потвърди, че два определени за нея самолета се връщат към САЩ.
Машините са били доставени в център на Boeing край Шанхай. Там се извършват довършителни работи по интериора и поставяне на отличителните знаци на клиента преди самолетите да отидат при превозвачите, които са ги поръчали.
Те обаче са върнати. От Xiamen Airlines не посочват причина, но най-вероятно тя се крие в търговската война между Вашингтон и Пекин.
Самолетите са едни от няколкото от същия модел, които чакат финални детайли по предаването им и доставката към китайските авиопревозвачи в центъра на производителя в Китай. 737 MAX е и бестселърът на Boeing.
Заради обявените от президента на САЩ Доналд Тръмп мита и последвалите от Пекин контрамита, китайският внос в САЩ се облага с 145% налог, а американският в Китай - с 125%.
Това удря много сериозно китайските авиокомпании, които купуват американските самолети.
Според данни от консултантската фирма IBA, цитирани от "Ройтерс", пазарната цената на един 737 MAX е около 55 млн. долара. При налагането на мита върху тази сума ударът върху превозвача, който плаща самолета, е сериозен.
Затова и властите в Китай поискаха от превозвачите да спрат поне временно покупките и доставките на самолети и свързаното с тях оборудване от американски компании като Boeing.
Според изпълнителния директор на Boeing Кели Ортбърг 80 на сто от самолетите на компанията се продават извън САЩ. Анализатори пък смятат, че заради митата и хаоса покрай тях някои авиокомпании може да предпочетат да отложат доставките, вместо да плащат евентуални ответни мита.
Ryanair, чиято флотилия също е основно от самолети на Boeing, очаква 25 самолета. "Може да ги отложим и да се надяваме здравният разум да надделее", коментира пред "Файнейшъл Таймс" шефът на авиокомпанията Майкъл О"Лиъри.