Турция преустанови участието си в Договора за обикновените въоръжени сили в Европа, който датира от епохата на Студената война.
"Беше взето решение да се преустанови изпълнението на Договора между Република Турция и другите държави, които са страни по Договора, считано от 8 април 2024 г., в съответствие с член 3 от Президентски указ № 9", се казва в Официалния вестник на страната.
Договорът е подписан в Париж на 19 ноември 1990 г. Основната му цел беше да се намали възможността за изненадващо въоръжено нападение и предизвикване на големи настъпателни операции в Европа.
Говорителят на Министерството на външните работи Енчъ Кесели заяви в писмено изявление, че Турция не се е оттеглила изцяло от договора, но не е имала друга възможност освен суспендиране, след като Русия се оттегли от договора през ноември 2023 г. По-рано Анкара изрази съжаление, след като Русия обяви оттеглянето си.
"Съжаляваме за решението на Руската федерация да се оттегли от Договора за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ). Главно от 2007 г. насам се наблюдава постепенна ерозия на европейската архитектура за сигурност, в която Договорът за ДОВСЕ остава крайъгълен камък", се казваше тогава в изявление на Министерството на външните работи.
ДОВСЕ е знаково споразумение за контрол на въоръженията след края на Студената война, подписано на 19 ноември 1990 г. в Париж между два военни блока - НАТО и Варшавския договор.
С него се налагат ограничения за пет ключови категории конвенционално военно оборудване в Европа - танкове, бронирани превозни средства, артилерия, хеликоптери и бойни самолети - и се разпорежда унищожаването на излишното въоръжение. През 1999 г. в Истанбул, Турция, беше изготвен и одобрен актуализиран договор за ДОВСЕ, в който бяха взети предвид новите реалности като разпускането на Варшавския договор и разширяването на НАТО.
Президентът на Беларус Александър Лукашенко обяви, че също ще преустанови участието си в договора.