Група от около 300 мигранти в Северозападна Турция се е насочила към границата с Гърция, в района на Одрин, съобщава Анадолската агенция, която публикува и видео в Twitter, където е видно придвижването на бежанците.

Към ГКПП Капъкуле на турско-българската също има наплив от мигранти, пише "Миллиет". Те са тръгнали след полунощ към Одрин на големи групи, съобщава Нахиде Дениз за БТА. Жени, мъже, деца пристигат с таксита, други с автобуси. Премиерът Бойко Борисов призна, че има данни за струпване на мигранти на нашата бразда. "Пратихме сутринта рано жандармерия по границите. Притеснително е, че турските граничари се дръпнаха. Да се надяваме, че по-навътре в страната ще ги спират. Виждате по островите в Гърция какво става. Към момента си има реална заплаха от страна на събитията, които се случват там, когато има ракети, хората бягат", посочи той. По думите му затова се вземат мерки за подсилване на защитата на границата ни и на място е дислоцирана жандармерията. "Чакам всеки момент с президента Ердоган да ме свържат", посочи Борисов, който смята, че решението на проблема ще бъде постигнато чрез комуникация с Турция по линия на НАТО. Големи групи мигранти, жени, деца, мъже са се струпали от полунощ и край Дикилли, област Измир, откъдето по море може да се премине към Гърция. Часове по-рано висш турски представител заяви, че страната повече няма да спира сирийските бежанци да влизат в Европа. Поводът - тази нощ, най-малко 33-ма турски войници загинаха при въздушни удари на сирийските правителствени сили в Идлиб.

Ако бъде изпълнена заплахата за пускане на бежанците към Европа, това ще бъде край на споразумението между Евросъюза и Анкара, сключено през 2016 г. Тогава ЕС предостави милиарди евро, в замяна на това Турция да спира потока от мигранти към Европа. Според статистиката в Турция има около 3,7 милиона сирийски бежанци. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг съобщи, че свиква за днес извънредно заседание на посланиците на държавите от пакта. Посланиците ще обсъдят обстановката в Сирия по искане на Турция. Уточнява се, че искането е по чл. 4 от Вашингтонския договор, според който всяка държава от алианса може да поиска консултации със своите съюзници, ако установи заплаха за своята сигурност, териториална цялост или политическа независимост. Столтенберг осъди въздушните удари на Сирия и Русия в сирийската провинция Идлиб, където бяха убити най-малко 33 турски войници. Анкара веднага нанесе ответни удари по позиции на армията на сирийския президент Башар Асад. САЩ призоваха за прекратяване на настъплението в Идлиб и изразиха подкрепа за Турция. На свой ред Русия не признава за ударите и обяви, че изпраща още два бойни кораба към бреговете на Сирия. Плавателните съдове са въоръжени с ракетни комплекси "Калибър" и са на път за Средиземно море към крайбрежието на Сирия, където вече има един руски кораб от същия клас, съобщи Ройтерс. "Фрегатите "Адмирал Макаров" и "Адмирал Григорович", снабдени с прецизно оръжие - ракетния комплекс "Калибър-НК", - извършват планов преход от Севастопол към далечна морска зона, където ще влязат в състава на постоянната групировка на ВМФ в Средиземно море", обяви пресслужбата на Черноморския флот. Според съобщението двете фрегати са започнали преминаване през Босфора и Дарданелите, като преди това екипажите им са извършили редица бойни учения в акваторията на Черно море. Ройтерс отбеляза, че това дислоциране става на фона на нарастващо напрежение между Русия, Турция и Сирия заради контрола върху сирийската провинция Идлиб, където се намират последните бастиони на противниците на режима в Дамаск.