Здравната реформа на републиканците, наричана Тръмпкеър, отново забуксува. Този път в Сената. Във вторник републиканците отложиха гласуването на здравната реформа за след 4 юли, която е едно от ключовите предизборни обещания на президента Доналд Тръмп. До мярката се стига, след като независимата бюджетна комисия в Конгреса посочи, че ако законопроектът бъде приет, 22 милиона американци биха загубили здравна застраховка.

Това доведе до допълнително разцепление в редиците на републиканците. Те могат да се лишат най-много от 2 гласа в Сената, ако вицепрезидентът Майк Пенс се включи в гласуването, но поне 9 републиканци заявиха публично, че не могат да предложат 142-страничния проект за отмяна на Обамакеър.

Здравната реформа, предложена в Сената, също отменя задължението на хората в САЩ да имат здравна застраховка, заменя субсидиите на Обамакеър с данъчни кредити и съкращава с около 772 милиарда долара разходите за програмата Medicaid за първите 10 години (и още повече след това). Около 15 милиона души ще останат без покритие от Medicaid. Субсидиите за хората с по-ниски доходи също ще намалеят значително - с около 400 милиарда долара, според оценката на надпартийния бюджетен офис на Конгреса (СВО).

Републиканците искат да използват спестените пари от субсидии за бедните, инвалидите, по-възрастните и средната класа, за да платят за данъчни облекчения за най-богатите американци. Законопроектът предвижда на тях да им бъдат спестени 541 милиарда долара от данъци. Законопроектът ще намали и дефицита с 321 млрд. долара според СВО.

Жените също ще пострадат от Тръмпкеър. Законопроектът реже федералното финансиране за Planned Parenthood и според CBO така много жени ще останат без здравно осигуряване и увеличение на нежеланите бременности. Според доклада на СВО около 15% от жените, които живеят в по-бедните райони, ще останат без здравни грижи. А това по ирония на съдбата ще увеличи зависимостта на тези жени от държавата, защото техните раждания ще трябва да се покриват от програмата Medicaid.

В първата година цените на здравните застраховки ще скочат с около 20%, но после ще намалеят спрямо тези по Обамакеър, защото според СВО хората ще предпочитат да купуват по-евтини планове с по-малко покрити процедури. Според доклада им "повечето хора ще харчат повече за здравни услуги, отколкото при сегашния закон". Много други ще банкрутират, защото Тръмпкеър отново ще разреши на застрахователите да налагат годишен и доживотен таван на плащанията за пациентите. По-възрастните хора също ще плащат повече за застраховка - нещо, което е забранено от Обамакеър.

За сравнение - човек на 64 години с доход от $56,000 на година би плащал $6,800 за "сребърен" план от Обамакеър през 2026 г. Същият човек, но ако Тръмпкеър на Сената стане закон, ще е принуден да плати $20,500 за здравна застраховка според СВО - около една трета от годишния му доход.

Тръмпкеър също ще увеличили цената и ще намали здравните услуги за хора около 40 години, които правят $26,500 на година. Те ще плащат два пъти повече за застраховка по новия закон ($3,000 срещу $1,700 на година) за значително по-лош план.

Засега законопроектът не може да бъде гласуван и републиканците ще го променят в опит да съберат нужните 50 гласа в Сената. В желанието си да потуши опозицията, президентът Доналд Тръмп покани сенаторите от партията си в Белия дом. На срещата той заяви, че ще е добре, ако законът бъде приет, но ще подходи с разбиране, ако не се стигне до приемането му.

Лидерът на републиканците в Сената Мич Маконъл обяви, че е готов на компромиси, а след срещата с президента каза, че е постигнат прогрес. Маконъл допълни, че републиканците трябва да намерят решение, защото те са били избрани от гласоподавателите именно за това.

Престижът на САЩ се срина при управлението на Доналд Тръмп

Престижът на САЩ по света рязко е намалял при управлението на Доналд Тръмп. Голямо мнозинство от хората в други страни пък нямат доверие в способността на държавния глава да бъде лидер, показва анкета на Изследователския център "Пю", цитиран от БТА.

Анкетата е извършена между 16 февруари и 8 май в 37 страни и в нея са участвали 40 444 души. Тя показва, че одобрението за САЩ в останалата част от света е спаднало от 64 процента в края на осемте години управление на Барак Обама до 49 на сто само пет месеца след влизането Тръмп в Белия дом.

Спадът е най-голям в някои от най-близките съюзници на САЩ, включително съседните им Канада и Мексико, и в европейски партньори като Германия и Испания.

Едва 30 на сто от мексиканците сега имат добро мнение за САЩ в сравнение с 66 на сто в края на управлението на Обама. В Канада и Германия одобрението е спаднало с 22% - до 43 и 35 процента съответно.

Като цяло 75% от участниците в анкетата описват Тръмп като арогантен, 65 на сто го наричат нетолерантен, а 62 процента - опасен.