Въпреки многото уверения от редица изтъкнати републиканци, че страната ще избегне друго спиране на правителството, каквото имаше през януари тази година и през октомври 2013 г. Доналд Тръмп заяви на митинг в Пенсилвания, че предпочита да се случи именно това, ако демократите не гласуват за бюджет за построяването на стената с Мексико. „Ние сме на път да станем наистина много лоши заради стената", заяви той от трибуната пред множеството, което се бе събрало да чуе идеите му как Америка да стане велика отново. Президентът настоя, че страната има нужда от сигурност по границата и затова планът му за стената трябва да се осъществи, както и да се премахне лотарията за зелена карта, а също и да се прекрати практиката на властите да пускат имигрантите, сред като са ги задържали.

Правителството трябва да одобри дали да се повиши таванът за външния дълг чак през септември, а през ноември ще има междинни избори. Реториката на Тръмп в началото на мандата му беше, че  южната съседка ще плати за преградата, но сега иска парите да излязат от американския бюджет, т.е. от парите на данъкоплатците. Заплахата му за „shutdown" не е първата. През февруари той заплаши със същото, ако демократите не одобрят бюджет за имиграционна реформа. Тогава част от демократите бяха готови да гласуват за отпускането на цялата сума от 25 млн. долара, необходима за изграждането на стената, и за бюджета от 1,3 трилиона, ако Тръмп даде път към гражданство на 1,8 млн. „дриймъри". В крайна сметка Конгресът одобри бюджет, с който се избегна спирането на работата на държавните органи, но в него нямаше никакви гаранции за смяна на статута на „дриймърите", нито пари за цялостна имиграционна реформа или стена. После Тръмп го подписа, макар да изрази недоволството си.

Ако през есента се стигне до „shutdown", това ще се случи за трети път тази година. Преди това страната изпадна в такава ситуация през януари, когато демократите не можаха да се разберат с републиканците и администрацията на Тръмп за така наречените "дриймъри" и малко след това заради блокирането на гласуването на закона за бюджета от сенатор Ранд Пол.

Председателят на камарата на представителите Пол Райън и лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл се срещнаха с Тръмп през миналата седмица, за да обсъдят финансирането на правителството. Няколко законодатели от републиканската партия заявиха, че не смятат, че правителството трябва или ще затвори през септември. Сенаторът от Уисконсин Рон Джонсън каза пред телевизионния канал Си Би Ес, че затварянето на правителството няма да е от полза за републиканците на изборите през ноември и затова не трябва да се стига дотам. Други републиканци бяха изненадани от изявленията на Тръмп, защото са смятали, че той е съгласен въпросът да не се повдига преди изборите.

От своя страна някои от демократите определиха изказванията на Тръмп като крайно противоречиви. "Господин президент, не можете в едно и също изречение да говорите за сигурността на тази страна и да поискате спиране на правителството", написа в туитър сенатор Томас Р. Карпер, демократ от Делауеър.

Републиканците най-вероятно ще се стремят бюджетът да се приеме на 30 септември, когато е крайният срок за вдигане на тавана на дълга, и ще оставят всички други въпроси за решаване за по-късно през годината, за да не загубят преимуществото си в двете камари на Конгреса.