След седмици, изпълнени с напрежение, президентът Доналд Тръмп официално анулира федералната програма за защита от депортация на имигранти, пристигнали в Америка като деца (Deffered action for child arrival, или DACA). Програмата обхваща близо 800 хиляди души, които имат временно разрешително за престой и работа в САЩ. Сега съдбата им е в ръцете на Конгреса, които имат 6 месеца да приемат закон, който да уреди статута им.

Лошият вестоносец обаче не беше самият Тръмп, а министърът на правосъдието Джеф Сешънс, който увери, че дриймърите, както наричат тези деца, няма от какво да се притесняват, защото не са приоритет за депортация, освен ако не са криминално проявени. Но добави: "За да имаме законна система за имиграция, която обслужва националния интерес, не можем да приемаме всеки, който поиска. Толкова е просто. Това би било политика на отворените граници, а американците правилно отхвърлиха това."

Часове по-късно в документ от администрацията на президента, разпространен до представители от републиканската партия, се говори за "приготвяне на дриймърите да напуснат Америка". Според ABC News, които разполагат с документа, в него се казва, че Министерството на националната сигурност призовава всички дриймъри да използват оставащото им време, в което имат разрешително за работа, за да се приготвят да напуснат Съединените щати.

Ето какво означава днешното решение на администрацията на Тръмп:

- Спира обработката на всички молби по DACA след 5 септември 2017 г. Подадените досега молби ще бъдат разгледани и отговарящите на условията одобрени.

- Властите обаче ще продължат легалния статут на онези имигранти, на които им изтича в следващите 6 месеца. Срокът е 31 октомври. По този начин дават възможност на Конгреса да приемат постоянно решение по проблема.

- Властите обещават, че няма да тръгнат и да задържат хората по DACA и да ги депортират. Приоритет за имиграционните остават хората с нелегален статут, извършили престъпление.

Решението предизвика остри реакции из цялата страна и изкара стотици хиляди по улиците, а с тях отново излезе наяве и страхът от депортация. От Чикаго, Ню Йорк, столицата Вашингтон, Денвър, Лос Анджелис до Албакърки, Ню Мексико, стотици хиляди демонстранти скандираха против спирането на програмата. "Уплашена съм, защото не знам какво ще стане с бъдещето ми", казва 25-годишната Андреа, която е студент по медицина. DACA се счита за едно от най-големите постижения през двата мандата на Барак Обама. В рядък коментар за работата на наследника си той нарече действията на Тръмп "жестоки" и "ненужни" и добави в изявление, че много от тези имигранти, доведени тук като деца, нямат друга Родина и не говорят друг език освен английския. Като Баси Алонсо, който казва, че е прекарал живота си в Америка. "Тук съм учил, работя и си плащам данъците", казва Алонсо, който не разпознава себе си като друг освен като американец.

Много шефове на големи компании се обявиха против решението още преди дни, когато стана ясно, че то предстои, и във вторник го заклеймиха. "Изключително жестоко е да предложиш американската мечта на тези младежи, да ги насърчиш да излязат от нелегалност, да проявят доверие към правителството и после да ги накажеш за това", реагира незабавно създателят на "Фейсбук" Марк Зукърбърг. Изпълнителният директор на "Епъл" Тим Кук написа в туитър, че 250 от колегите му в компанията спадат към същата група.

Републиканският сенатор Линзи Грахам и демократът от Илинойс Дик Дърбин призоваха Конгреса да одобри т.нар. DREAM Act, която дава гражданство на имигранти без статут, доведени тук, преди да навършат 16 години.

Актът за развитие, облекчаване и образование за непълнолетните чужденци (DREAM) бе предложен още през 2001 г. от двама сенатори - демократа Дък Дърбин и републиканеца Орин Хач, но така и не бе одобрен от Конгреса. Идеята на закона бе чрез постепенни стъпки да позволи на тези хора право на жителство, а по-късно и на постоянно пребиваване, в замяна на обучение в колеж, университет или служба в армията. Повече от десетилетие обаче Конгресът не можа да го приеме, а Обама направи решителна стъпка към осъществяването на това, като с указ въведе програмата DACA. Сега Тръмп го отмени под заплахата, че този указ ще бъде атакуван в съда от губернаторите републиканци на 9 щата. Срокът беше 5 септември.

По време на предизборната си кампания Тръмп нееднократно обяви, че ако влезе в Белия дом, ще прекрати всяко действие на Барак Обама, свързано с имиграционната реформа, включително и DACA. По-късно обаче публично заяви, че дриймърите няма от какво да се опасяват и обеща, че няма да им отнеме правата.

Обама: Решението е жестоко

170227-dozier-who-invented-trump-isis-plan-tease_ozdd1d-9_300Бившият президент на САЩ Барак Обама разкритикува решението на администрацията на Доналд Тръмп за прекратяване на програмата, защитаваща от експулсиране стотици хиляди хора, пристигнали в САЩ нелегално като деца, предават агенциите. Обама нарече решението „жестоко".

„Тук става дума за млади хора, израснали в САЩ, за деца, които учат в нашите училища, за младежи, които започват професионалния си живот, за патриоти, които са поели ангажимента да уважават нашето знаме", каза бившият държавен глава.

„Те са американци по душа и в съзнанието си. Те са американци по всеки един начин освен по един - на документи", допълни Обама и защити решението си да въведе тази програма с президентски указ през 2012 г.

Той опроверга твърдението на Тръмп, че решението е взето от администрацията му заради законови изисквания.

„Това е политическо решение и морален въпрос", каза той и уточни, че „младите хора, които ще бъдат засегнати, не представляват заплаха за САЩ и не лишават от нищо останалите жители на страната".

 

Кого гони Тръмп

bul_1_882От DACA могат да се възползват хора на възраст до 30 години, чиито родители са ги довели в САЩ като деца. Условията за това - да са влезли в Америка, преди да навършат 16 г., да не са били осъждани за нито едно сериозно престъпление или в не повече от три дребни; да са завършили гимназия.

След като преминат проверка на Федералното бюро за разследване (ФБР), те имат право да работят законно, а правителството отлага действия по миграционния им статут за срок от две години, след което те имат право да подадат молба отново. Тази програма не позволява на участниците да получат гражданство, нито им дава право на социални помощи или на финансово съдействие за постъпване в университет.

Целта на Обама бе да защити от депортация млади хора с добро поведение, които са израснали в Америка и на практика не познават държавата, от която произхождат.

Наричани накратко „мечтатели", по името на обвързания с програмата закон, чиято абревиатура DREAM означава "мечта", те живеят предимно в Калифорния, Тексас, Ню Йорк и Флорида.