Само преди седмица, на срещата си с руския колега Владимир Путин в Хелзинки, американският президент Доналд Тръмп дори постави под въпрос заключенията на разузнавателни служби в САЩ за руска намеса на изборите
След като отрича, после потвърждава и после пак отрича руската намеса в американските избори за президент от 2016 година, сега Доналд Тръмп обяви, че очаква Москва да повлияе на вота през ноември. Но в полза на опонентите му.
На частичните избори за Конгреса в САЩ тази есен Русия ще се намеси в полза на демократите, защото "не иска Тръмп" на власт. Това обяви самият президент на Съединените щати Доналд Тръмп в профила си в туитър. Само преди седмица обаче руският президент Владимир Путин заяви на съвместната им пресконференция с Тръмп, че е искал точно той да спечели.
"Много съм притеснен, че Русия ще се бори много усилено, за да въздейства на предстоящите избори", написа държавният глава. Основавайки се на факта, че нито един президент не е бил по-твърд към Русия от мен, ще работят много усилено за демократите. Те определено не искат Тръмп!"
Поредният му коментар идва на фона както на обвинения към него, че не е показал доверие към службите на САЩ по време на срещата с руския президент Владимир Путин (по-късно Тръмп се отрече от думите си), така и на планове в Конгреса да се създаде механизъм за отговор на евентуална бъдеща руска намеса в американски избори.
Представители на разузнаването в САЩ вече са заявявали, че опитите на Русия да действа срещу избори в страната продължават и ще се отнасят и за вота на 6 ноември.
На междинните избори демократите трябва да получат още две места, за да получат контрол в Сената, и 23 - за Камарата на представителите. И така да получат по-голям контрол върху политиките на Тръмп.
Междувременно конгресмени предлагат нов закон, който при доказана руска намеса автоматично да позволи нови санкции.
"Трябват ни нови санкции, тежки санкции, които да надвисват над него, и тогава да се проведе среща с него", каза пред CBS Линдзи Греъм. Последните бяха през април, когато финансовото министерство санкционира представители на властите и бизнеса в Русия за намеса и "злонамерени" дейности.
Сенаторът републиканец Марко Рубио пък заяви в интервю за CNN, че заедно с колегата си демократ Крис ван Холън е изготвил нов законопроект, който би въвел допълнителни мерки срещу Русия, ако американските служби за сигурност установят намесата на Русия. Съкращението на законопроекта е DETER.
Идеята на внесения още през януари законопроект е санкциите да се автоматизират и по-лесно да бъдат прилагани мерки срещу финансите, енергетиката, отбраната и други сектори.
DETER ще задължи директора на разузнаването (в момента Дан Коутс) да обяви заключенията си дали е имало намеса в изборите месец след като такива се проведат в САЩ.
До 10 дни след заключението му трябва да бъдат въведени санкции. Специално за Русия се предвиждат санкции в изброените отрасли на икономиката, както и в металургичния и минния сектор.
Срещу закона се съпротивляват ключови сектори на икономиката - например петролният и газовият - заради опасност за американските инвестиции в Русия, казват за Ройтерс източници от Конгреса.