Администрацията на Доналд Тръмп се отказа да защитава в съда имиграционните укази на Барак Обама, които спасяваха от депортация около 4 милиона души - предимно родители на деца - американски граждани. Това е т.нар. програма DAPA, на която се надяваха десетки хиляди българи без легален статут в САЩ, които имат деца, родени тук. Указът на Обама никога не влезе в сила, защото беше блокиран от съда след дело.

През ноември 2014 г. в обръщение към нацията Обама обяви, че ще действа самостоятелно по имиграционния проблем, след като Конгресът не успя да приеме цялостна реформа. Той издаде укази, с които стопира депортациите на имигранти без статут, които имат деца със зелени карти или са американски граждани. Те трябваше да получат шофьорски книжки и дори разрешително за работа. Президентът разшири и действието на съществуващите вече програми за DACA и DAPA.

Но губернаторите на 26 щата, всички републиканци, заведоха дело срещу действията на президента, което стигна до Върховния съд. Преди това федерален съд спря действието на програмите и точно това решение остава в сила, след като Върховният съд не взе решение.

"Решението означава, че в действие остава само старата програма DACA за децата, които са доведени без тяхно съгласие, преди да навършат 16 години. Те получаваха разрешение за работа и отложена депортация за две години, но това подлежи на премахване от следващия президент", коментира тогава за BG VOICE адвокат София Знаймер.

Бъдещeто на програмата за децата, доведени в САЩ като  малки и без тяхно съгласие, също остава под въпрос. Засега администрацията не я спира, но говорител на Белия дом уточни, че екипът на Тръмп продължава да "изучава" нейното действие и ефекти.

Повече от 750,000 души имат правото да се възползват от тази програма. "На тези хора абсолютно казвам да не пътуват в чужбина, защото има слухове, че Тръмп може да промени и тази програма без предупреждение и да не могат да се върнат тук", коментира пък имиграционният адвокат Кристина Крилчев.

От Министерството на националната сигурност (DHS) обявиха, че "бъдещето на програмата DACA продължава да се разглежда от администрацията. Президентът вече коментира, че този проблем трябва да се разглежда със съчувствие и сърце", пише в съобщение от министерството. То беше издадено, след като много медии съобщиха, че бъдещето на DACA е сигурно, след като администрацията обяви, че прекратява програмата за родители DAPA.

На уебстайта си DHS написа, че разрешителните за работа няма да бъдат терминирани, преди срокът им на изтичане. Но в съобщение до медиите ден по-късно уточни, че това означава само, че DACA няма да бъде отменена незабавно. Това "не бива да се тълкува като знак за дългосрочното бъдеще за тази програма", написаха още от министерството.