Доналд Тръмп отново ще се кандидатира за президент на САЩ, обяви негов съветник. Бившият държавен глава ще обяви официално своето решение на 15 ноември. Новината идва в момент, когато Съединените щати са в очакване на драматична развръзка от междинните избори. По последни данни демократ печели в щата Аризона и така партията на президента Джо Байдън е на крачка от мнозинство в Сената. В щата Невада разликата между двамата основни кандидати е незначителна.
В Камарата на представителите, доминирана досега от демократите, републиканците са на път на спечелят мнозинство.
Демократическата партия в САЩ на президента Джо Байдън се доближава до контрол в Сената след като техният кандидат спечели изборите в Аризона, а в Невада е на път да го направи.
Сенаторът демократ от Аризона Марк Кели е увеличи значителната си преднината пред републиканеца Блейк Мастърс до около 115 хиляди гласа, или над 5 процента е това даде основание на “Асошиейтед прес” да го обяви за победител.
Ако спечели и двете места, партията на президента Джо Байдън на практика ще запази своя контрол върху Сената.
Тя ще си гарантира 50 кресла в 100-членната горна камара на Конгреса още преди очаквания балотаж в щата Джорджия. Последното място в Сената ще се реши на балотаж в щата Джорджия на 6 декември. На първия тур там демократът Рафаел Уорнък има преднина пред републиканеца Хършъл Уолкър – бивша звезда по американски футбол, подкрепена лично от предишния президент Доналд Тръмп, с около 35 000 гласа (0.9%). Това ще е повторение на сценалия от изборите през ноември 2020 г. когато отново се стигна до втори тур и за двете места в този щат . На балотажите през януари миналата година спечелиха демократите и така получиха контрол в Сената. Преди победата на Байдън пред 2020 г. Джорджия беше републикански бастион.
Главният успех на Демократическата партия на тези избори се състои в това, че те сведоха до минимум загубите си в долната камара на Конгреса и противно на очакванията получиха реална възможност да запазят мнозинството си в Сената – което обърна историческата тенденция на междинните избори в САЩ, при която обикновено на този вот управляващата партия понася значителни загуби.