ЛОС АНЖЕЛИС

Изглежда, че администрацията на Доналд Тръмп строи втора бюрократична стена пред имигрантите, които искат да станат американски граждани. И тук става въпрос за легални имигранти. Цифрите сочат, че молбите за US гражданство се трупат, сроковете растат, а в някои щати има скок на отказите. И всичко това в годината на междинните избори за Конгрес, когато много от тези хора няма да могат да упражнят извоюваното си право на глас като натурализирани американски граждани.

Цифрите показват, че в края на миналата година има близо 730,000 молби за натурализация за гражданство - което е скок с 87% от 2015 година, когато на власт беше Барак Обама. Тогава молбите за отговор са били 388,832. Това сочат данните на асоциацията на имиграционните организации National Partnership for New Americans.

"Администрацията на Тръмп е построила втора стена, която спира легалните имигранти в САЩ да станат американски граждани с право на клас", казва Джошуа Хойт, директор на асоциацията.

От октомври до декември 2017 г. голям скок в неразгледаните молби за гражданство се наблюдава в щати, където живеят много българи - общо 19, сред които Илинойс, Ню Йорк, Вашингтон, Мичигън, Масачузетс, Мериленд, Тексас, Уисконсин, столицата Вашингтон и др.

На много места времето, което се чака за интервю за гражданство, се е увеличило на 20 месеца и това смущава много хора в годината на междинни избори. През миналата година 925,000 души са кандидатствали за американски паспорт.

Те са попълнили 21-страничен въпросник, платили са такса от 730 долара и са дали пръстови отпечатъци, но сега чакат за интервю. "Това е или тотална некомпетентност, която засяга близо един милион легални имигранти, които искат да станат американски граждани, или е нарочно създаване на стена, която да направи по-бавен процеса на превръщането на постоянните жители в гласоподаватели", смята Хойт.

Според техния доклад в определени щати има "огромен скок" на отказите на молби за гражданство през последното четвъртомесечие на годината. Това са Алабама, Хаваи, Невада, Ню Мексико, Пенсилвания и Юта.

Говорител на имиграционната служба USCIS категорично опровергава изнесените цифри. Според тях данните на адвокатската група използват тази статистика да "подкопаят работата" на имиграционните служители.

USCIS средно одобрява между 700,000 и 750,000 молби за натурализация всяка година. През фискалната 2017 г. те са били 716,000.

"Правилата се смениха - постоянен жител не ти гарантира, че няма да бъдеш депортиран при Доналд Тръмп", казва конгресменът от Илинойс Луис Гутиерез. Според него хората искат да се защитят и да участват в демократичния процес в страната, като получат гражданство.

Такова натрупване на молби имаше и в първата година на Барак Обама, но властите го наваксаха в рамките на 8-9 месеца. Според Джошуа Хойт тяхната организация следи тези цифри от години, но досега не са виждали толкова много неразгледани молби за гражданство. Междувременно Хойт отбелязва, че USCIS са разкрили специално звено, което да идентифицира американци, които са получили гражданство чрез измама и да им го отнеме. "Преди процесът по денатурализация беше много рядък", казва Хойт.

В над 700 града протест заради имиграционната политика

Групи облечени в бяло хора протестираха в над 700 града през миналия уикенд, развълнувани от съобщенията за деца, отделени от семействата им на границата с Мексико.

Около 30 000 души протестираха пред Белия дом въпреки жегата. Пожарникарите разпръснаха вода над събралите се, за да им помогнат да се охладят.
Протестиращи се събраха и на улица близо до голф игрището в град Бедминстър, щата Ню Джърси, където Тръмп прекарва уикенда си.
Освен в традиционно либерални към имигрантите градове като Бостън, Денвър, Ню Йорк и Лос Анджелис протести бяха организирани и в консервативни места като Уайоминг.

В Портланд, щата Орегон, се стигна до сблъсъци с участници в контрапротест, наложили намесата на полицията.
Над 2000 деца бяха отделени от семействата си вследствие на политиката на Тръмп. Протестиращите поискаха от правителството бързо да събере разделените семейства.  Федерален съдия от Сан Диего даде на властите 30 дни за събирането на семействата и две седмици, когато децата са под 5-годишни.