Около 1,200 имигранти, предимно от Хондурас, са се насочили към южната граница на САЩ, бягайки от насилия и политически конфликти в търсене на убежище
Доналд Тръмп отново се върна на любимата си залъгалка в туитър и поднови атаките си срещу имигрантите, след като темата почти изчезна през последните седмици от дневния ред на Вашингтон. Тръмп обяви, че няма да има споразумение по програмата DACA, която Барак Обама въведе и която предпазваше от депортация тези хора, доведени като деца в САЩ от техните роднини. По-късно пред репортери Доналд Тръмп обвини демократите, че са предали имигрантите, въпреки че самият той прекъсна програмата, а после отхвърли няколко предложения за решение на въпроса, подкрепени от двете партии в Конгреса. Тръмп също каза, че сега мнозина искат да се възползват от програмата DACA и че тя привлича нови нелегални имигранти. Това обаче няма нищо общо с истината. За да се класира за тази програма, един имигрант трябва да е живял постоянно в САЩ поне от 2007 година насам и да не е бил над 16 години, когато е пристигнал тук.
Във вторник пък от Белия дом съобщиха, че президентът планира да прати Националната гвардия по южната граница, за да се бори с това, което администрацията нарича "нарастваща заплаха от нелегални имигранти, наркотици и престъпност от Централна Америка", след като три последователни дни Тръмп привижда в тиутър нарастваща опасност от имигранти.
По-рано пък съветници на Тръмп обявиха, че подготвят нов законопроект, който да направи по-трудно получаването на политическо убежище в САЩ, както и да направи по-лесно връщането на малки деца, които пресичат нелегално границата сами. "Имаме ужасни, ужасни и много опасни закони в Съединените щати", каза Тръмп на пресконференция във вторник. "Ние планираме за военните да осигурят сигурността по границата между Мексико и Съединените щати", добави президентът и изненада дори своите съветници в Белия дом.
Въпреки твърденията на Тръмп и виденията му за криза по границата данните на неговата администрация показват точно обратното. Според Гранична полиция през миналата година са прихванати най-малко имигранти да пресичат нелегално границата от 1971 година насам. Тези противоречия направиха трудно за съветниците му в Белия дом да обосноват позицията на шефа им.
Поредната порция хаотични действия и думи на президента и изблиците му в туитър, изглежда, са опит да смени една от темите, които го притесняват - негодуванието на консервативните му поддръжници, които са против масивния бюджет от 1,3 трилиона долара, който Тръмп подписа и който не включва пари за построяването на стена по границата с Мексико. В момента липсва и сериозен законопроект, който Тръмп да подкрепя активно - няколко месеца преди междинните избори за Конгрес през ноември. Ново проучване пък показва, че повечето хора не виждат повече пари в чековете си след данъчните промени, приети в края на миналата година.
Друга версия за изблиците на президента са репортажи по любимия му канал FOX News за каравани от имигранти, които пътуват през Мексико към САЩ. Повечето от тези 1,200 души идват от Хондурас - страна, разкъсвана от висока престъпност, насилие и политически конфликти. Те ще търсят убежище в САЩ. Очаква се да стигнат американската граница поне след месец. В туитър Тръмп заплаши, че ще спре търговското споразумение НАФТА, ако Мексико позволи това да стане. Южната съседка вече предложи на имигрантите хуманитарни визи, за да останат там.
Въпреки че военните на активна служба нямат право да изпълняват вътрешни функции по сигурността като залавянето на хора по границата, предишни президенти са пращали Националната гвардия в помощна роля. През 2010 г. Барак Обама изпрати 1,200 гвардейци, а през 2006 г. Джордж У. Буш - 6,000. Подобен ход са използвали и губернаторите на граничните щати, ако очакват значителен наплив на имигранти. Такъв обаче в момента няма и не се очаква според данните на Граничната полиция. Говорителката на Белия дом Сара Хакъби-Сандърс не уточни колко души от гвардията Тръмп планира да прати по границата.