Президентът Доналд Тръмп е поздравил във вторник Владимир Путин за преизбирането му за държавен глава на Русия и е заявил в телефонен разговор между двамата, че вероятно ще се срещнат скоро, тъй като отношенията между Русия и САЩ се влошават непрекъснато.
Това веднага бе критикувано от водещи сенатори в Републиканската партия, според които руските президентски избори са само една измама.
Особено критичен е сенаторът Джон Маккейн, който заяви: "Американският президент не предвожда свободния свят, като поздравява диктатори за това, че са спечелили измамни избори. И като го прави с Владимир Путин, президентът Тръмп обижда всеки руски гражданин, комуто бе отнета възможността да участва в свободни и честни избори за определяне бъдещето на собствената му държава, включително безброй руски патриоти, рискували толкова много да протестират и да се съпротивляват на режима на Путин."
Към критиките се включи и лидерът на републиканското мнозинство в Сената Мич Макконъл, според когото "няма доверие към преброяването на резултата" на руските избори.
Междувременно в. "Ню Йорк таймс" разкри, че в дневния брифинг по национална сигурност е имало цяла секция, в която Тръмп е бил предупреден да не поздравява Путин с изборните резултати. Западът поставя под съмнение изборния процес и кампанията в Русия. Заглавието било написано с главни букви: НЕ ПОЗДРАВЯВАЙТЕ ПУТИН.
Не е ясно дали Тръмп е прочел брифинга си, а от Белия дом отказаха коментар. Президентът е известен с това, че не обича да чете, а сътрудниците му са принудени да добавят картинки и графики, както и името на Тръмп във всеки абзац, ако искат да задържат вниманието му по-дълго върху текст.
Преди телефонния разговор Тръмп е имал разговор и със съветника си по национална сигурност Х. Р. Макмастър, който не му е казал да не поздравява Путин.
Тръмп също така е решил да не спази препоръките на екипа си да осъди в разговора си скорошното отравяне на бившия руски шпионин във Великобритания със силен нервнопаралитичен газ - инцидент, за който Лондон и Вашингтон винят Москва.
Когато говорителката на Белия дом Сара Сандърс бе попитана дали руските избори са били свободни и честни, тя отвърна: "Не диктуваме на другите страни как да действат."
"Поздравих го за победата, за изборната победа", заяви Тръмп пред репортери след среща в Белия дом със саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман. "Разговорът също така е свързан с факта, че вероятно ще се срещнем в немного далечното бъдеще, за да обсъдим въоръженията, можем да дискутираме надпреварата във въоръжаването. Никога няма да позволим който и да е да разполага с нещо, близко до това, което имаме."
По-късно Белият дом заяви, че няма конкретни планове за среща Тръмп-Путин.
Поздравленията към руския лидер, за когото Тръмп е четвъртият американски президент, сменил се, докато той е на власт, идват малко след като бяха наложени първите американски санкции за руска намеса в президентските избори от 2016 г. и първите обвинения от САЩ за руски хакерски атаки срещу американска инфраструктура и енергийни мрежи. След това Вашингтон подкрепи Лондон в обвиненията, че Русия е свързана с първата от над 70 години употреба на европейска територия на бойно химическо вещество при покушението срещу бившия двоен агент Сергей Скрипал в Солсбъри на 4 март.
Тръмп обещава да подобри отношенията с Русия, откакто е поел поста преди 14 месеца, но всъщност е под непрекъснат натиск от Конгреса да заема по-твърда позиция към Путин, вътрешния му кръг и множество руски олигарси. Докато администрацията му налага санкции след санкции, той се въздържа от публични критики срещу Русия и непрекъснато повтаря, че не е имало сговор между кампанията му и Москва.
В понеделник наблюдателите от ОССЕ заявиха, че на неделните избори руснаците не са имали реален избор, а критичните гласове са били задушавани. Хедър Ноерт, говорителка на Държавния департамент, съобщи, че САЩ подкрепят заключенията на мисията наблюдатели на ОССЕ и нарече разговора между Тръмп и Путин "протоколен".