Нов законопроект, внесен във вторник от двама близки до Доналд Тръмп сенатори, иска да ограничи легалната имиграция в САЩ чрез ограничаване на зелените карти, които американски граждани могат да спонсорират свои роднини. Законопроектът ще спре и лотарията за зелена карта.
Републиканските сенатори Том Котън (Арк.) и Дейвид Пърдю (Дж.) казват, че ако тяхното предложение бъде прието, легалната имиграция в САЩ ще бъде намалена наполовина - от 1 милион зелени карти всяка година на 500 хиляди.
Двамата сенатори казват, че са обсъдили законопроекта си с президента Доналд Тръмп за последно във вторник сутринта - часове преди официално да го представят.
В момента американските граждани и притежателите на зелени карти могат да спонсорират разнообразна група роднини за постоянно жителство - съпрузи, деца, родители, братя и сестри и дори женени деца. Планът на Котън и Пърдю ще ограничи това право само за съпрузи и непълнолетни, неженени деца плюс ограничен брой визи за възрастни родители на американски граждани, които се налага да се грижат за тях.
Законопроектът също ще прекрати т.нар. лотария за зелена карта, която сега дава възможност на 50,000 души от целия свят всяка година да получат легално жителство в САЩ и път към гражданство. Нормативният акт ще ограничи и броя на бежанците, приемани в страната, на 50,000, колкото Тръмп нареди в спорния си антиимиграционен указ, атакуван в момента в съда.
Привържениците на строги антиимиграционни мерки са във възторг от новия законопроект, който, изглежда, ще е един от многото, които ще бъдат представени през следващите месеци в двете камари на Конгреса, контролирани сега от Републиканската партия.
"С този законопроект ние ще помогнем да се увеличат заплатите чрез връщане към исторически нормалните нива на имиграция и балансиране на системата към имиграция според уменията", каза сенаторът Том Котън при представянето на проекта си във вторник. Текстът не ограничава броя на работните визи, като Н1-В например.
Федерацията за американска имиграционна реформа (FAIR) - група, която промотира намаляването на имиграцията към САЩ, похвалиха новия законопроект. "Твърде дълго американските имиграционни политики са базирани на семейни връзки, давайки лъвския пай от много желаните зелени карти на тези с фамилни връзки в САЩ без значение от тяхното образование, качества или възможност да се конкурират и да допринасят за нашата модерна икономика", казва президентът на FAIR Дан Стейн.
Законопроектът ще срещне сериозна опозиция в Конгреса, независимо че републиканците контролират двете камари. Повечето от тях са привърженици на цялостна имиграционна реформа, а не на ограничения.
Сенаторът Джон Макейн (Р, Арз.) казва, че не подкрепя законопроекта. Бившият кандидат-президент е привърженик на реформата и похвали приноса на имигрантите към САЩ. "Ние имаме нужда от повече Сергей Брин (единия от основателите на Google) и такива като него, които са родени извън тази страна и идват тук, получават образование и постигат огромен прогрес за цялото човечество", каза Макейн. Брин е дошъл в САЩ като бежанец от Русия.
Сенаторът Том Котън, който предлага законопроекта, изплува като наследник на популисткия тон на Доналд Тръмп и неговия план "първо Америка". Това място в Сената сега се освобождава от Джеф Сешънс (Aла.), който ще бъде новият министър на правосъдието. Той от години е проповедник на ограничаване на легалната имиграция. Котън смята, че изборните резултати от 2016 г. не са някаква временна грешка, а показват дългосрочно отхвърляне на елитите от страна на избирателите. "Доналд Тръмп беше единственият, който разпозна, че американският народ не харесва сегашната ни имиграционна система, казва Котън пред Politico. - Това е част от политиката, където лидерите и елитите са най-откъснати от хората. Не само републиканците, но и в двете партии, бизнесът, медиите, академията, културата и т.н." И, изглежда, той е готов да бъде вятърът на промяната.