Новоизбраният президент Доналд Тръмп заяви, че планира да използва американската армия, за да осъществи обещаната от него най-масова депортация на мигранти без документи в историята. Тръмп сподели публикация от президента на дясната фондация „Съдебна охрана“ Джон Фитън, в която се казва: „Бъдещата администрация на Доналд Тръмп е готова да обяви национално извънредно положение и ще използва военни средства, за да обърне инвазията на Байдън чрез програма за масова депортация.“ Тръмп потвърди твърдението на собствената си социална платформа.

Нито Тръмп, нито Фитън уточниха кои части на армията са набелязани за депортациите, но законът от 1878 г., известен като Posse Comitatus Act, значително ограничава използването на въоръжените сили за налагане на вътрешни политики в САЩ.

Първоначално законът се е прилагал само за армията, но в последвалите изменения е разширен, така че да обхване морската пехота, военновъздушните сили и космическите сили.

Конгресът е предоставил на президентите широки правомощия да обявяват извънредни ситуации в страната по своя преценка, отключвайки резервни правомощия, които включват пренасочване на средства, отпуснати от законодателите за други цели. По време на първия си мандат например Тръмп се позова на това правомощие, за да похарчи повече пари за гранична стена, отколкото Конгресът гласува.

В интервюта за вестник „Ню Йорк Таймс“ по време на републиканските вътрешнопартийни избори, главният съветник на Тръмп по имиграционната политика Стивън Милър заяви, че военните средства ще бъдат използвани за изграждането на „огромни съоръжения за задържане, които ще функционират като центрове за престой“ за имигрантите, докато делата им се развиват и те чакат да бъдат изпратени в други държави.

Милър беше назначен за заместник-ръководител на администрацията на Белия дом по въпросите на политиката. Той е част от триото имиграционни хардлайнери, които ще отговарят за масовите депортации и ограничаване на легалната и нелегална имиграция. Другите двама са Том Хоман за следващия му „граничен цар“, губернатора на Южна Дакота Кристи Ноем за следващия министър на вътрешната сигурност.

Според изследователския център „Пю“ около 11 млн. души живеят в САЩ без легален статут, което е спад спрямо пика от около 12,2 млн. души през 2007 г.
Групите за защита на правата на мигрантите се подготвят да оспорят в съда всяко действие на бъдещата администрация на Тръмп, което цели да изпълни обещанието на Тръмп от предизборната му кампания да извърши историческа чистка на мигрантите без документи.

По-рано Тръмп обяви няколко високопоставени имиграционни хардлайнери за попълване на кабинета си, включително и дългогодишния си съюзник Стивън Милър за заместник-ръководител на администрацията на Белия дом по въпросите на политиката.

Имиграционни адвокати казват, че се готвят десетки президентски укази, които Тръмп да подпише в първия ден като президент, които ще ограничат силно и легалната имиграция, включително работни и студентски визи и зелените карти за родители, братя и сестри. „Това ще касае всеки, който е имигрант. Без значение дали си в неясен статут, дали си на Н-1В, дали си на студентска или друга виза, чакаш за зелена карта – няма да има значение.“, казва имиграционния адвокат Добрина Устин, която работи в Тексас.